Avatar billede henriklange Nybegynder
21. april 2006 - 08:56 Der er 10 kommentarer

Computeren kan ikke tænde

Når jeg trykker på powerknappen sker der ingenting, og jeg ved den virker og sidder rigtigt på bundkortet. Og jeg ved også at strømforsyningen virker - og at den passer til computeren, for det har virket før. Fejlen opstod efter stikket blev revet ud af stikkontakten under brug.
Jeg får det til at det må være enten processor eller bundkort der må være røget, men jeg kan ikke finde ud af hvilken af delene.

Jeg har postet spørgsmålet før men får ikke rigtig nogen respons (http://www.eksperten.dk/spm/699628) -så nu prøver jeg igen og med flere point ude.

Please hjælp mig!
Avatar billede peet49 Nybegynder
21. april 2006 - 09:29 #1
Prøv en reeset af bios på bundkortet.
Avatar billede peet49 Nybegynder
21. april 2006 - 09:30 #2
Der sidder en jumper eller 2 lodninger, der skal kortsluttes, der står clear mos.
Avatar billede peet49 Nybegynder
21. april 2006 - 09:30 #3
mos=cmos
Avatar billede drgonzo Praktikant
21. april 2006 - 09:44 #4
prøv evt at sætte comp til.. tryk på tænd/sluk knappen, vent 30-40 sekunder, hvis den ikke starter så tryk på power knap igen, vent 30-40 sekunder, gentag. Prøv dette nogle gange. Hvis det ikke virker tag power ledningen ud af comp, sæt i igen og gentag proceduren
Avatar billede combo Nybegynder
21. april 2006 - 10:18 #5
Ingen respons = ingen power
Jo det kan godt være psuen der er gået,
og måske noget så enkelt som at 230 V. ledningen er knækket.
Prøv at udskifte ledningen med en anden.

Hvis den stadig ikke virker så kan du ikke komme problemet nærmere uden at du udskifter psu, bundkortet eller cpuen. Desværre.

HUSK
Hvis den er under 2 år gammel, så brug din reklamationsret.
Avatar billede drgonzo Praktikant
21. april 2006 - 10:22 #6
combo - den løsning jeg beskriver klarede problemet på min com, troede også psu eller mobo var gået, men det hele virkede fint, men så snart jeg har haft strøm pillet fra skal jeg gøre som jeg har beskrevet, ved ikke helt hvorfor men det virker.
Avatar billede innercitydk Nybegynder
21. april 2006 - 10:25 #7
Jeg tror bestemt din psu er futtet af. Fordi den tidligere har virket er jo ikke ensbetydende med at den ikke er røget en tur. Hvis der overhovedet ikke er strøm har det intet med din processor at gøre... Prøv med en anden psu.
Avatar billede combo Nybegynder
21. april 2006 - 12:21 #8
drgonzo - Jeg ønsker på ingen måde at underkende dit råd, og kan kun anbefale at følge det. Men hvis det nu ikke var det, kan henriklange jo prøve med det jeg foreslog.
Avatar billede combo Nybegynder
21. april 2006 - 12:23 #9
og udskift nu ikke alle delene på en gang men prøv med en komponent af gangen, held og lykke med det.
Avatar billede innercitydk Nybegynder
24. maj 2006 - 17:32 #10
Er der noget nyt?!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester