24. april 2006 - 17:10Der er
5 kommentarer og 1 løsning
lave en beep tone der ligner en overophedet processor
hej experter
jeg er ved at udvikle et lille stykke software, der skal hjælpe nye pc brugere at kende de forskellige beep lyde der kommer fra putteren når der er en hardware fejl/overophedning.
ved i om der er noge kode der kan sende beep lyde ud af den indbyggede pc højtaler, og hvilken tone skal beeplyden der fortæller at processoren er for varm?
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
tak kroning, det var lige det jeg søgte :D smid et svar og der er point.
et lille offtopic: jeg så under Windows. ligger der en hel masse definerede typer som er kendt fra C/C++ sproget, og jeg sidder tilfældigvis med noget kode der skal oversættes til pascal her i den nærmeste fremtid. kan jeg bruge disse typer som en genvej til hurtigere oversættelse af c koden...? :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.