28. april 2006 - 20:04Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Validering af links
Jeg har nogle links på min side, hvor der bl.a. er id2, u og PHPSESSID, men hvorfor validerer de ikke på w3.org?
Eksempel: # Warning Line 21, column 36: cannot generate system identifier for general entity "PHPSESSID" . <a href="index.php?id=1&PHPSESSID=5c7cf3108e9a9e03230729acc69ecd21">
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
<a href="index.php?id=1&PHPSESSID=5c7cf3108e9a9e03230729acc69ecd21"> skal være <a href="index.php?id=1&PHPSESSID=5c7cf3108e9a9e03230729acc69ecd21">
I dette tilfælde sættes & på af PHP selv, men det er en indstilling i php.ini at sætte den til & i stedet for.
Og hvordan er der lige jeg retter det? Det er ikke noget jeg selv at smidt i mine links, men derimod mit login-script der har gjort det. Hvilke filer plejer det at være der smider dem i de forskellige links?
.oO(well endnu engang står min hjerne i skyggen på tarveligste vis over der überhaubtbandführergrossgehirn erik... er nu blot på spørgsmålet for at læse og lære)
Og så er det forøvrigt ligegyldigt med den fejl fra w3.org - alle browsere, der eksisterer i dag, accepteret et & i stedet for &. En gang i fremtiden, tænk XHTML 2.0, så skal man gøre det rigtigt.
Det hjalp, men nu er der et andet problem: Warning Line 31, column 36: cannot generate system identifier for general entity "action" . <a href="index.php?id=4&action=nextpage&id2=1&PHPSESSID=3daee87d
Og det med at de accepterer & isf & skal lige tages med et forbehold, for det er kun når det ikke kan misforstås. Der sker noget sjovt i nogle browsere, når man skriver
Jamen så takker jeg mange gange for hjælpen, og gemmer pointene :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.