03. maj 2006 - 16:51Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Sony Vaio recovery
Jeg sidder med en Sony Vaio som ikke vil noget som helst. Jeg vil derfor gerne i kontakt med den recovery partition der ligger på harddisken. Men den enste omtale jeg kan finde om den beskriver hvordan man aktiverer den inde fra Windows - hvor smart er det lige???
Kan nogen hjælpe mig til at klare det udefra? Jeg har en del værktøj til rådighed ;-) og kan mere end mit fadervor, så bootdiske og prompter er ikke afskrækkende!
nej, der er totalt lukket af for windows. I et desperat forsøg har jeg sågar forsøgt mig med en reinstallering, men da jeg ikke havde det korrekte produkt (XP Pro OEM Sony - den havde jeg altså ikke lige liggende på lager...) ville den ikke acceptere den. Og derefter var der ikke noget at gøre. Jeg tror der er en seriøs fejl på HD, men ville gerne prøve den HDDR.
Men for at kunne det skal jeg i direkte kontakt med den recovery partition UDENOM windows programmet - kan man det?
Til orientering for andre: Vaio support skal have 800,- (!) for et sæt recovery disks - og så skal de endda have kopi af original kvittering, licenskoden på XP samt pc'ens id-nr.
Den droppede jeg og forsøgte i stedet at genskabe den oprindelige partition. Detlykkedes mig at genskabe recovery-delen uden problemer, system-partitionen havde en del fejl. Men da jeg langt om længe kom i kontakt med Recovery var det ligegyldigt. Derfor kunne jeg installere det hele igen.
Desværre indeholdt recovery'en den oprindelige fejl, nemlig en BSOD med ati2dvag.dll, så det var et værre mas at få den stoppet igen - det lyykkedes dog til sidst, så historien fik en lykkelig slutning! ;-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.