10. maj 2006 - 17:26Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Sluk for strøm til USB
Jeg har et problem, jeg skal kunne slukke og tænde mit modem uden at være hjemme, så jeg søger et program (eller hvis der er nogen der har en bedre idé?) der kan slukke og tænde for strømmen til en USB port. Jeg har nemlig tænkt mig at sætte modemet til en USB spareskinne, og så skal man bare via et program kunne tænde og slukke for strømmen for USB portene. Man skal kunne gøre det via en hjemmeside, (f.eks. Apache som webserver og så en .bat fil eller noget andet man kører for at køre programmet), så jeg kan slukke og tænde via GPRS på min mobil.
Jeg har sat pointene til så meget som muligt, for jeg skal VIRKELIG bruge en løsning på det her. Håber på et hurtigt og godt svar.
nevermind: Ikke hvis modemet kræver at det bliver slukket og tændt før at det virker.. Og jeg er ikke sikker på jeg har nogen interne modemer der kan leased line.
james_t_dk: Jeg vil tænde det igen ved at sætte strøm til USB porten igen..
Der er ikke noget galt med modemet. Jeg skal tænde og slukke modem'et via min ADSL internet forbindelse.
Modem'et bliver ikke brugt til internet, det bliver brugt til radioforsøg. Modemet skal slukkes og tændes hvis forbindelsen ryger i den ene ende og det er der stor sandsynlighed for at den gør når det er over radio, og hvis der ikke er stabilt signal hele tiden.
hvordan vil du tænde og slukke modemmet når du ikke sidder ved computeren ? det er da samme problematik ? men via remote styring af din computer var min idé
Remote styring via mobilen er ret dyrt... Jeg vil jo tænde og slukke modemet ved at gå ind på en hjemmeside på mobilen og trykke på en knap som så kører et program på computeren der slukker for strømmen til USB porten og som tænder for strømmen igen.
Det gør modemet også, så vidt jeg kan se, men den laver rod i et eller andet når den har mistet forbindelsen og den så handshaker igen - jeg er nød til at slukke modemet helt(på knappen) og tænde det igen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.