Avatar billede zinuss Nybegynder
16. maj 2006 - 21:46 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Mit trådløse driver mig til vanvid

Hej med jer.
Jeg regner ikke med at der er nogen der kan hjælpe mig, men håber at der er en, bare en, som har prøvet noget af det samme...
Det drejer sig somsagt om min trådløse router (Linksys BEFW11s4 v.4). Den mister cirka forbindelsen en gang hver time, hvor den så skal have en lille soft reset.
Jeg tænkte så at det måske var router delen i svinet, så satte derfor min gamle router foran som gateway og disable'de DHCP'en i linksys'en. Fra linksysen forbandt jeg så et kabel til fra switch del (linksys) til switch del (gateway). Så jeg på den måde var fri for router delen. Ulempen er bare at der ikke er en option der hedder noget i stil med "disable router" i linksys'en og derfor tror jeg at den trådløse del stadig er en del af router delen. Grunden til at jeg tror det er router delen den er gal med, er at min stationære stadig kan gå igennem switch delen på linksys'en når den "staller".
Jeg har prøvet alt (mener jeg selv :))

1. flashet nyeste firmware
2. downgraded igen til tidliger FW
3. Ændret kryptering til 64 wep
4. prøvet samtlige frekvenser
5. overvejer uden kryptering, men dette er jo ikke holdbart i længden...

Jeg må nok sande at det er en ny router/AP(den er jo også lidt gammel). Men hvis den bare kan klare lidt tid endnu ville jeg blive glad. Jeg har googlet en hel del, både efter alternativ FW og selvfølgelig løsnigner :) Men intet resultat. Nu er det så jeg håber en herinde har et super guldkorn, og denne person/er vil blive belønnet rigeligt :)

topologi  internet-->gateway-->linksys 802.11b-->klient

Spørg endelig hvis jeg ahr glemt noget, eller ngoet virker lidt uklart :)
Avatar billede zinuss Nybegynder
16. maj 2006 - 23:03 #1
Det skal også lige siges at jeg har prøvet at kører en "keep alive" i form af ping fra den trådløse klient, hvilket heller ikke holdt linien oppe..
Avatar billede zinuss Nybegynder
18. maj 2006 - 20:50 #2
Nå men lukker igen :) løsning: NY router
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester