23. maj 2006 - 18:09Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Comboboks - hændelse ved klik
Er det ikke muligt at have en comboboks i en formular, som er tom (på nær en standard tekst) og hvor man ved at klikke på pilen (udvid liste) åbner en ny formular?
Jeg har forsøgt med følgende - men den virker ikke:
Private Sub Combo1_Click() DoCmd.OpenForm "formular2", acNormal End Sub
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Umiddelbart forekommer det mig ulogisk med en sådan funktion. Hvis du skrev lidt om, hvad du ville opnå, havde vi måske en bedre chance for at hjælpe.
Synes godt om
Slettet bruger
24. maj 2006 - 00:33#2
Du kan gøre det med:
Private Sub Combo1_Enter() DoCmd.OpenForm "formular2", acNormal End Sub
Forudsat at combo1 ikke er først i din tabulatorrækkefølge, den kunne evt. sættes til nej ved tabulatorstop. Men det er ligemeget hvor på combo1 du trykker, det behøves ikke at være præcis på pilen.
Mugs har dog ret, det er lidt ulogisk... Jeg tror egentlig bare at det er pilen du er ude efter, du kan jo bare lave et tekstfelt, med din standardværdi og så en knap, som åbner din formular. Herefter kan du trykke på de 3 prikker ved siden af feltet "billede" ved egenskaberne for din knap og så sætte en pil eller andet på!~)
Situationen er den at jeg (pt.) har en kombo, som indeholder en liste, hvor bruger kan vælge fra - problemet er at komboboksen ikke kan være særlig bred - men den liste man skal vælge fra er 3 gange så bred... det betyder at bruger ikke kan læse hele listen, hvilket er problematisk.
Derfor tænkte jeg at når bruger klikkede på pilen ville en ny formular åbne fremfor at udvide en liste man ikke kan læse alligevel.
spg - jeg kigger lige på dit forslag, for selvfølgelig behøver det ikke være en kombo - det er jo underordnet, bare det fremgår tydeligt at man kan trykke for at få en liste frem!
mugs det virker også som en god ide. Jeg har dog valgt at ændre mindst muligt og fulgt foreslaget fra spg - hvilket virker som en god løsning ift min egen første indskydelse!
Synes godt om
Slettet bruger
24. maj 2006 - 11:11#6
!~)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.