Avatar billede sorenwium Nybegynder
27. maj 2006 - 20:22 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Blanke vinduer ved åbning af "specielle" links

Har problemer med at jeg eksempelvis ikke kan åbne et link når jeg er inde på www.aakb.dk og vil reserver en bog. Linket "reserver" der popper op er blankt... Problemet opstår også på andre sider..
Har tidligere haft problemer med at åbne "normale" links men fik dette ordnet ved at køre nogle komandoer jeg fandt på microsofts hjemmeside.

Jeg har installeret java hvilket funger fint ved eksempelvis netbank. Jeg kan derfor ikke helt forstå hvad problemet er?

Beklager min brug af termer men ved ikke hvad jeg ellers skal kalde de links som jeg ikke kan benytte.

Har søgt under andre spørgsmål men syntes ikke at svarene hjalp.

Håber derfor I kan hjælpe.
Avatar billede thesurfer Nybegynder
27. maj 2006 - 21:00 #1
Link til et eksempel, hvor det går galt?

Jeg har på fornemmelse, at du højreklikker og vælger et nyt vindue, på JavaScript-links.

PS:
Java og JavaScript er 2 forskellige ting, der intet har med hinanden at gøre.
Avatar billede sorenwium Nybegynder
28. maj 2006 - 12:49 #2
http://perseus.aakb.dk/sites/XWW/pub/search.html - klikker du herefter på "reserver" ved en af titlerne kommer der et tomt vindue frem.

Tror du har ret i at det er et java problem. Højre klikker jeg og vælger egenskaber på linket, lyder adressen:  java script:openRes('26129419')

Nej jeg højre klikker ikke når jeg skal åbne linket.

Har du nogle forslag til, hvordan jeg så fikser mit javaScript problem?
Avatar billede sorenwium Nybegynder
28. maj 2006 - 12:50 #3
Kan se at linket ikke viser direkte hen til en titel... Bliv ved med at vælge en kategori indtil du kommer til titler, hvor du kan reserver en bog...
Avatar billede thesurfer Nybegynder
28. maj 2006 - 18:26 #4
Som jeg skrev i 27/05-2006 21:00:26, så er det JavaScript-links.
Dem kan man ikke højreklikke på, og vælge at de skal åbne i et nyt vindue.

JavaScript-links er almindelige links, der er omprogrammeret.

Hvis du holder musen hen over linket, vil du kunne se at linket før til:

java script:openRes('12345678')

"12345678" er et fiktivt nummer.

Jeg vil anbefale at du skifter til en anden browser, f.eks. Opera eller Mozilla FireFox.
De to browsere er bedre og mere sikre end Internet Explorer, som samtidigt har de mange flere funktioner/features.

Opera: http://www.opera.com/download/
Mozilla FireFox: http://www.mozilla.com/firefox/
Avatar billede thesurfer Nybegynder
28. maj 2006 - 18:28 #5
Jeg er sikker på, at man kan lave et lille script til Opera, så den automatisk fixer linksne, når siden loades.

Mens du er logget ind, prøv at klikke på reserver, kopier adressen (urlen) og sæt den ind her.

Det kan godt være, at du ikke kan få lov til at se adressen i Internet Explorer, men det kan du i Opera.
Avatar billede sorenwium Nybegynder
28. maj 2006 - 19:11 #6
Er ikke så meget for at skifte browser. Men kan man fortsat benytte IE hvis jeg installerer eks. firefox?
Avatar billede thesurfer Nybegynder
28. maj 2006 - 19:19 #7
Ja, men jeg vil klart anbefale at skifte en anden browser.

Internet Explorer er en skodbrowser, som giver et forkert billede af hvordan siden (skal) se ud.
IE er ligeglad med de regler der er lavet, og spiller efter egene (Microsofts) regler, som er forkerte.

Opera og FireFox spiller efter de officielle regler, og giver derfor et (mere) korrekt billede.
Avatar billede thesurfer Nybegynder
28. maj 2006 - 19:22 #8
En browser er et ganske almindeligt stykke software, som du kan installere og fjerne, som du vil. Du har sikkert før prøvet at installere et program, eller et spil, og derefter fjernet det (hvis du f.eks ikke gad at spille det mere).
Det er det samme med en browser.

Det er bare Microsoft der en dag fik en hjerneblødning, og valgte at integrere IE direkte i Windows.. IE kan dog også fjernes.
Avatar billede sorenwium Nybegynder
28. maj 2006 - 19:55 #9
har installeret firefox og har ingen problemer
super... Så må du få pointene
Avatar billede thesurfer Nybegynder
28. maj 2006 - 19:58 #10
Jeg har lige kigget på en guide til FireFox, og den ser god ud: http://www.newbie.org/firefox/

Følg guiden for at få det meste ud af FireFox.. så finder du ud af, at det er en alletiders browser! :-)

- Takker for points.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester