Avatar billede hurra Novice
13. juni 2006 - 17:50 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

mount èn linux raid partition

Jeg har haft en sme server til at køre bare for sjov, men jeg har aligevel gemt noget data på den som jeg gerne vil have igen. Problemet er nu bare at den computer det var på er stået af.

Jeg tror nu ikke harddisken har taget skade, så den lette måde at rede dataen på var jo (i følge mini tanker) bare at mounte den på min arbejds computer.

Det giver så i midlertid en del problemer, da den siger at disken en linux raid disk.

Kan jeg ikke mounte den aligevel så jeg kan få mit data tilbage ? Der var også kun den ene disk i serveren, så jeg skulle vel også kunne få fat på det igen.
Avatar billede keld_simonsen Nybegynder
14. juni 2006 - 13:31 #1
Joeh det kan du godt.
Du må finde ud af hvilke partitioner og hvilken slags raid det var.
Brug fx fdisk på kommandolinjen eller mandrivas mcc til at finde ud af dette.
Hvilke værktøler har du på din arbejdscomputer - hvilket operativsystem?

men prøv evt

  fdisk -l /dev/hdd
(hvis det er hdd)

Og så lav filen /etc/raidtab - afhængig af hvad du får af svar.
Smid udskrift af fdisk -l her
Avatar billede hurra Novice
14. august 2008 - 13:57 #2
hej, keld_simonsen. Det er ved at være noget længe sidne jeg har sent indholdet af denne tråd. Jeg kan faktisk overhovedet ikke huske hvad det endte med, og jeg fik noget data, eller jeg fik en ny computer op at køre med den gamle disk.

Uanset hvad, må du hellere få nogle points for dine anstrængelser. Kommer du med et svar?
Avatar billede keld_simonsen Nybegynder
14. august 2008 - 14:36 #3
OK, her er svar....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester