2. I kommando linien skriver du tar zxvf ABC-Linux-V.2.4.3-alpha.tar.gz
3. Herefter vil der være kommet et bibliotek der formentlig hedder ABC-Linux-V.2.4.3-alpha, dette går du ind i med kommandoen cd ABC-Linux-V.2.4.3-alpha
4. I biblioteket vil du sikkert kunne finde nogle filer der f.eks. hedder README eller INSTALL. Ofte er disse filer skrevet med store bogstaver og det skal du også gøre når du vil læse dem
5. Læs disse filer med kommandoen less README (husk store bogstaver og der skal stå less)
6. Filerne vil normalt beskrive den videre proces. hvis pakken er samelt og forberede som man plejer så gør du således
7. start med kommandoen ./configure herefter afgives kommandoen make efterfuldt af make install
8. Hvis du er heldig så køre disse kommandoer uden problemer og gør hvad de skal, men vi taler linux og du kan komme ud i noget snavs der kandel dependencies. Linux programmer anvender klasse biblioteker som e ofte deler med andre programmer. Hvis nu det du forsøger at installerer skal bruge det nyeste klassebibliotek og du har en ældre version installeret, så vil den brokke sig.
Hvis problemet opstår så gør følgende
1. noter hvilke pakker den mangler og find disse på nettet. 2. installer de manglendepakker, ofte som beskrevet oven for. Her kan der godt opstå nye dependencie problemer som du så må løse ligedanm 3. når alle de manglende pakker og dependencies er løst så prøv igen.
Du kan være ude for at du simpelthend ikke kan då det til at due, Hvis det sker så skaffer jeg dig noget praktisk hjælp til tingene men prøv først selv da det er en lærerig process. Du kan også komme ud for at du med nye klasse biblioteker faktisk bryder dependencies til allerede installeredeprogrammer der så fejler efterfølgende.
Lad ikke ovenstående skræmme dig, prøv dig frem, det er en god følelse når man første gang kommer igennem
Som alternativ til tar.gz filer kunne du se om derer en RPM (.rpm) fil med samme pakke) de kan nogle gange være lettere at installerer hvis dun distropution understøtter rmp.
Hvis vi taler Debian så kan du gøre det meget let med apt-get install
det eneste jeg kan finde er en fil der hedder readme.txt med de bogstavstørrelser som er skrevet her. Der står der bare et link til deres internet side. Jeg prøvede også at skrive den config komando du har skrevet og den siger bare at der ikke er sådan en fil eller bibliotek. Jeg har også prøvet at lede efter en rpm fil men sådan en kan jeg ikke finde
det har jeg gjordt og det virker ikke. Jeg har fundet en anden torrent klient hvor jeg kan skrive dette hvor det virker, men der er der også en fil der hedder configure men det er der ikke i det som jeg pakkede ud fra abc tar.gz filen
Problemet er løst. Jeg fik kilde koden af en jeg kender. Du får dine points. Tak for hjælpen. :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.