Vi kører Exchange på en windows 2003 server. Jeg skal med det samme sige, at jeg ikke har meget forstand på AD, men jeg tror at der er en fejl.
Hvis jeg kigger i AD'et så kan jeg se alle bruger computerne, men jeg kan ikke se en server - det mener jeg, at der var tidligere! Hvis jeg sharer en folder på serveren, så kan brugerne ikke se den - for de kan ikke se serveren. Derimod kan de godt oprette forbindelse til den share folder, hvis de indtaster stien (server\share). Jeg antager at mit problem er, at jeg skal have tilføjet serveren i AD'et.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Hvis du gerne vil have din Exchange server til at fremstå i dit AD, så kan du jo bare tilføje den? Jeg har lavet en OU som hedder "servere" og herunder har jeg tilføjet alle serverne ved at højreklikke på OU'en og vælge New -> computer.
Hvis jeg vælger New->computer så skal jeg angive et navn, hvis jeg skriver navnet på serveren, så kommer der en fejlbesked om, at navnet allerede bruges.
Har AD'et nogen indvirke på om man kan se servren når man leder en sharede folder?
Alle dine computere (klienter, servere, domænecontrollere) er repræsenteret af én computer konto til hver maskine. Som standard vil alle servere og klienter findes i "Computters". Domænekontrollerne ligger i "Domain Controllers". Hvis Exchange er installere på jeres DC vil den derfor være at finde under "Domain Controllers".
Prøv evt. inde fra "Active Directory Users and Computers" at søge efter maskinen (højreklik på domænenavnet og vælg "Find").
Dét at du ikke kan se den på netværket har intet med AD at gøre. Almindeligvis er det aldrig specielt effektivt at browse netværket. Så længe du kan tilgå den uden problemer med "\\Server\Share" så virker netværket fint.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.