28. juni 2006 - 12:37Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Galleri udprint
Jeg har alt på plads med lagring af billeder og så videre.
Men jeg har et støre problem jeg lige skal have løst.
Alt billed info ligger i mysql mit problem er hvordan jeg får det printet ud i rækker af 5
Alle brugere kan uploade et max af 10 billeder.
Men hvordan får jeg det umidelbart printet ud i en tabel der er 5 i breden og den skifter til at printe 5 mere ud neden under hvis brugeren har uploadet 10 billeder.
Ja, det jeg lavede er princippet i det. Prøv først ovenstående helt som det er og se at det funker, og lav det derefter om med mysql. Hvis du ikke kan få det til at funke siger du bare til.
Næh, der skal du jo sådan set bare udskifte $i med de information du henter fra databasen, lidt afhængig af, hvordan du gemmer dem. Har du ellers fået løkke og alt til at funke med informationer fra din database?
Jeg skal lige prøve og lege lidt med det for at se om jeg kan få det til at virke sammen med mysql og så videre, jeg har været så smart og gemme alt billed info direkte i mysql hehe grunden er at det skal være sikkert og der skal tjek på om folk er logget ind og så videre.
Så snart du lurer at udskrive det, så skulle det ikke være noget problem. Jeg kan ikke lige komme det nærmere, da jeg ikke ved hvordan du har gemt det.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.