10. maj 2001 - 20:59Der er
15 kommentarer og 2 løsninger
Script som root!
Hvordan får jeg et script til at køre som root?..jeg vil gerne kunne reboote min linux via en website, og jeg går ud fra man kan med exec(\"reboot\"); hvis det kører som root?...eller skal der noget perl til ?
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Det er vel nok med en bruger der har root adgang. Jeg ved ikke om det virker i PHP, men kan da huske fra en skummel fortid som Unix-programmør, at Perl-scripts kan laves suid som root (eller en anden bruger).
Nemlig - hvis ellers vores telefonledninger ikke er for lange, får jeg også ADSL om en måneds tid. Og så skal da også lege med en linux-server eller 3 :) Så jeg er nysgerrig!
Ok, annika, der kan sagtens være forskel på Linux, og det jeg arbejdede med i gamle dage.
En bedre idé end suid-scripts og -programmer kunne være at have et cron-job til at køre hver 15 minut (eller hvad man vil), som root, og som checker mod nogle værdier i en database eller fil. Deri kan man så skrive at man vil have genstartet. Så er tingene li\'som adskilt.
Korrekt. Jeg kører selv php under mit eget brugernavn, frem for nobody. Men jeg vil virkelig fraråde at køre som root. Du har imidlertid fået 3 løsningsmulighedder, så det er bare at komme igang.
Sorry..jeg havde glemt alt om det her spg. Sad lige og rodede dem alle igennem.
Mærkeligt jeg aldrig har fået en "husker".
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.