04. juli 2006 - 21:46Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
Indy 9, kan ike sende mail
Jeg forsøger at sende mail med Delphi 7, Indy 9. Den kommer aldrig frem.
Jeg har prøvet med min egen SMTP server, ISP's SMTP server. Der kommer ikke nogen fejl, de burde da blive fanget med: "except on E:Exception do StatusMemo.Lines.Insert(0, 'ERROR: ' + E.Message);"
Har søgt på Goggle i flere timer, uden at finde en løsning.
procedure TMailerForm.btnSendMailClick(Sender: TObject); begin StatusMemo.Clear; //setup SMTP SMTP.Host := ledHost.Text; //smtp.tele2.dk SMTP.Port := 25; //setup mail message MailMessage.From.Address := ledFrom.Text; MailMessage.Recipients.EMailAddresses := ledTo.Text + ',' + ledCC.Text; MailMessage.Subject := ledSubject.Text; MailMessage.Body.Text := Body.Text; //send mail try try SMTP.Connect(1000); SMTP.Send(MailMessage); except on E:Exception do StatusMemo.Lines.Insert(0, 'ERROR: ' + E.Message); end; finally if SMTP.Connected then SMTP.Disconnect; end; end;
Det skal ikke absolut være Indy, en anden metode til at sende mail på, kan også bruges, den skal bare være gratis.
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
>kroning Det er godt at høre at koden er god nok. Så det et andet sted jeg skal fejl søge.
Jeg sidder på en XP med alle sikkerhedsopdateringer, kan det være en sikkerhedsopdatering der blokkerer? Jeg fatter det ikke, mener at det har virket for et par måneder siden, hvor jeg lavede en test.
Jeg vil nu mene at hvis du ikke får en fejl meddelse så får indy komponenten forbindelse til serveren og posten bliver sendt. Er det også 9.0.18 eller nyere du bruger, der har vist været fejl i deres TCP kode tidligere.
Synes godt om
Slettet bruger
06. juli 2006 - 13:25#5
Hvor dum har jeg lov til at være? Det var IMF (Intelligent Message Filter) på min egen Exchange server, der slettede mailen.
Læg bare et svar begge 2, så skal i få lidt for hjælpen.
Kan man configurere Indy, så mailen ikke så nemt bliver fanget i et spam filter.
ok, og nej til dit ? vil jeg mene, jeg ved ikke præcist hvordan IMF virker men den kan vel ikke gøre så meget andet end at kikke på afsender, modtager, emne og body og de følger jo alle en standard.
Hvis du ikke skal vedhæfte filer så er det jo rimelig enkelt at lave en lille smtp klasse selv og så kan du jo opbygge mailen ligesom Outlook Express gør det. http://www.faqs.org/rfcs/rfc2821.html
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.