der plejer ikke at være nogle problemer, de vil forsøge at rep. den, men hvis det er generel fejl, for du den sikkert ombyttet uden problemer. Men det er kunden der skal bevise at det ikke er fejl, kunden selv har forårsaget.
Hvis creatives garanti ikke dækker, så gør den danske købelov i hvert fald (rækkefølgen er vist i øvrigt omvendt). Den giver dig 2 års reklamationsret hos forhandleren. Du skal altså i første omgang kontakte den forhandler, du har købt den hos.
ja 2 år, men det er kun til reperation, og som sagt skal kunden bevise at det ikk er kundens skyld.. de måske sige det er slidtage, el. andet..? Butikken skal også betale for forsendelse.! M.m. andet er aftalt i købsaftalen. Læs hvad der står i deres betingelser, og købsaftalen, og henvis til det, hvis der er nogen problemer.O)
Bemærk at der ved forbrugerkøb findes ufravigelige regler i købeloven, som butikken ikke kan aftale sig ud af.
Det er rigtigt at der er 2 års reklamationsret. De første 6 mdr. efter købet er der en formodning for at fejlen var der i forvejen, og bevisbyrden for at den ikke var tilstede er butikkens. Efter de 6 mdr. skal du i princippet selv kunne bevise at der var noget galt med produktet, da du købte det.
og dermed ligger det i luften at slitage ikke dækkes af købelov efter 6 måneder... Spørg dig selv: Var den her også gået i stykker hvis den havde ligget ubrugt og urørt i stuetemperatur på en hylde siden 12/2 2005? Hvis nej, så er det ikke noget der kan reklameres over. Når det så er sagt, så er mange producenter dog venlige til at hjælpe alligevel, så prøv da til.
den har for det meste lagt i skuffen, men ellers kun været brugt til at afspille sammen med mit anlæg.. dvs. det er ikke en jeg er gået rundt med, og man må da kunne forvente at den fungerer almindeligt i 2 år.. el . hvordan ?
kunne det have noget at gøre med det tordenvejr vi har haft for nyligt? =)
igen: slitage, uheldige omstændigheder, omverdenens påvirkning, uagtsom brug osv dækkes ikke af købeloven. Den beskytter dig KUN mod fabrikationsfejl som har været i varen fra den dag du købte den, og det er op til dig selv at påvise at det er sådan. Det er ikke producenten som skal bevise at det er slitage, lynnedslag osv osv.
Et par eksempler på ting som man kunne reklamere på i fortiden: Det berømte click of death på IBMs ældre deskstar harddiske, som ledte til at fuldstændigt product recall fra IBM. Eller HP's f1703 skærm som har en kedelig tendens til at gå i sort pga en dårligt limet power inverter. - Her har HP så valgt at udvide garantien til 3 år på dette issue af sig selv uden at nogen ridder i hvid rustning behøvede at slå dem oven i hovedet med købeloven, så reklamation er der slet ikke behov for.
Firmaerne ved sgu godt hvilke issues de har og rigtig mange har procedurer på plads til at imødekomme det inden du skal til lovteksterne alligevel.
Det er næppe slitage. Problemet er bare at det er dig der skal bevise det, når der er gået længere end 6 mdr.
Men prøv da at gå ned i butikken og snak med dem. Medbring kvittering og alt det udstyr, manualer m.m. som fulgte med og fortæl dem hvad du har fortalt os. Er det en hæderlig butik vil de imødekomme dig (jeg fik engang byttet et produkt der var 1 år og 8 mdr. gammelt hos Zitech!). Uanset koster det ikke noget at prøve ;-)
Det endte med at getmore tilbød at ombytte den til en nyere version af creative's zen micro (idet min model ikke er på markedet mere); eller udbetale kostprisen (hvad den koster idag) hvilket jeg valgte.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.