18. juli 2006 - 08:37Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Opslag og find minimum
Jeg har to lange kolonner A og B. En med kronologisk tid A og en med oscilerende signalværdier B. Jeg har også en kort kolonne med ca. forskellige 20 tider i kronologisk orden i kolonne C. Jeg ønsker at finde en minimumsværdi i kolonne B, til hver tid i fra C. Dette skal være henover 100 celler/rækker før tiden fra C.
Jeg har forsøgt med Vlookup i D, men den returnerer jo kun væriden i kolonne B ud fra hhv C og A. Hvordan finder jeg også den mindste værdi, 100 celler før hver tid, som jeg har fra C?
Jo, jeg er lige tilmeldt experten, og kom faktisk til at give dig pointene, og brugte baks svar. never mind! men der står accepter! men til hvem? er det til den første, der har svaret, eller sidste eller skal man markere nogen?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.