Problem: Jeg har sat alle kablerne til, som skal sættes til, inkl. PWRLED, PWRBTN, osv. Jeg har tilsluttet PCI kablerne til bundkortet, jeg har tilsluttet grafikkortet til AGP porten. Jeg har 1 cd romdrev og 1 harddisk tilsluttet.
Problemet er, at når jeg tænder for computeren, så blinker "loading" dioeden på Cdrom drevet, Loading dioeden på kabinettet begynder at lyse og computeren kommer ikke længere. Det ser ikke ud til at det er nogen kontant med grafikkortet, da den ikke kommer så langt.
Jeg har prøvet at ombytte PCI kablerne, jeg har prøvet at tage alt fra, udover grafikkortet, den kommer heller ikke længere end før.
Jeg har prøvet at høre mig lidt omkring, og udover rådet at prøve at tage ALT fra igen, og begynde forfra, så kunne det være min strømforsyning er for gammel? (han mente at findes 3 slags strømforsyninger, 2 til de gamle bundkort, og 1 til de nye slags bundkort, forskellen skulle være at den sender andre impulser eller sådan?)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det eneste kabel som kommer fra Strømforsyningen er et stik hvor der står P10 på, men det kort har jeg aldrig brugt, og det kan heller ikke sættes til bundkortet..
nej, har ikke andre ram at prøve med.. mine ram er ca 2 år gamle, jeg kan ikke lige se på dem hvor mange pin de er, men kan se i manualen at bundkortet skal bruge 184pin DDR DIMM ram.. og de fandtes ikke dengang er jeg rimlig sikker på.. har jeg ret?
kik lige efter hvad specifikationerne er til dit grafikkort der er nogen kort som kører med en anderledes "volt" end gennemsnittet, (gælder for agp) mener at det er 1,5 v og 3,5 v som de forsøger at trække ud af agp porten.
Jeg kan se at dit bundkort understøtter 1,5 volt på agp porten, så skal du bare tjekke dit grafikkort.
alt efter hvilken type ram du bruger, (deres hastighed) er der en jumper som du skal flytte rundt på (er dine ram DDR266, 320, 333, 400) skal fsb_jumperen (findes til venstre for batteriet) stå i 1 2 og 3 være fri.
Det jeg tror som er dit problem, er at du har for mange ram i bundkorte. Dine ram skal være ens type og fabrikat, for at du kan udnytte alle 4 slot. Du kan ikke tage 1 kingston og 1 elixir go bruge dem sammen.
Bruger du ikke ens typer ram, skal du kun installerer 2 ram klodser, og begge skal enten sidde i en blå sokkel eller en sort.
løser dette ikke dit problem, så prøv eventuelt at tage ide stikket ud fra cd-drevet, og se om den så vil starte !
har prøvet at tage min ene ramblok ud, og tænde den igen.. nu blinker den ikke mere.. men kommer alligevel ikke videre.. ( ikke hva jeg kan se )
Mit grafikkort er et Geforce FX 5600XT 256mbddr 8xagp
jeg har prøvet at kigge i manualen, der står ikke noget om hvor mange volt den skal bruge..
Synes godt om
Slettet bruger
18. juli 2006 - 23:47#15
det bruger kun 1,5 så det er heller ikke det. kan du komme ind i bios eller er der helt sort skærm ? hvis du har skruet ned for højtalerne så prøv at skrue op, nogen bundkort har automatisk fejlraportering som de siger igennem højtalerne.
Nej, der kommer heller ikke noget lyd ud af højtalerne.. men har lige lagt mærke til, at når man tænder en computer, plejer keyboardet så ikke lige at blinke? for det gør det nemlig ikke..
Synes godt om
Slettet bruger
19. juli 2006 - 00:08#18
prøv at tage strømstikket fra og tage graffikkortet ud, se efter om det ser ud som om at det er blevet "brændt" af i nogen af kredsløbende, ellers prøv at nøjes med en enkelt ram-klodse og se om den så vil starte.
hehe, ja, det har jeg.. har nu prøvet at kigge kortet efter, det ser ikke sådan ud, køleren og det hele tænder når computeren tænder, loading dioeden på computeren begynder nu at blinke.. men den kommer endnu ikke længere, skærmen opføere som somom den ikke er sluttet til nogen computer med at komme frem med "no device found"
det eneste jeg har genbrugt fra før, er IDE kablerne.. skulle man prøve at skifte dem? det burde ikke ændre noget..
og hvis jeg tager CDrom drev fra, så blinker Dioden på kabinettet, som også lyser når den loader, men hvis jeg sætter cdromdrev til, så blinker cdrom drevet istedet, og dioeden på computeren lyser konstant.
PCèn skal kunne boote, når der er monteret cpu/ram og grafik, alt alt er ikke nødvendigt for boot, så det kan du tage fra, du kan også tage stikket til reset fra på bundkortet. (hvis den hæger-ingen boot)
Synes godt om
Slettet bruger
19. juli 2006 - 10:30#22
som peet49 siger, prøv at tage alt fra undtagen cpu ram grafik og så mus og keybord. prøv eventuelt at "clear coms" det er den jumper der sidder til højre for batteriet. flyt den til den anden indstilling i 3-5 sekunder og derefter tilbage igen.
der sidder ikke et stykke plastik under batteriet på bundkortet, som forsager fejlen ?
ved nogen bundkort sidder der en plastik manchet under batteriet, så det ikke bruger strøm mens det ligger på lager, men jeg ved ikke om det er nok til at forsage fejlen.
Jeg prøvede med at tage alt fra, undtagen ram, CPU og Grafik.. Den kommer ikke længere nu, udover at den tændede automatisk efter jeg havde sat strøm til igen.. og den sagde 3 bip.. 2 hurtige og 1 langsom.. jeg har kigget på bundkortets hjemmeside, under generel FAQ ( http://www.asrock.com/support/faq.asp?Model=General ) Så hvis man antager at man kun skal gå efter det korte, er det memory Refresh Error. men hvis man antager at det er 3bip så er det main memory read / Write test error..
Synes godt om
Slettet bruger
19. juli 2006 - 10:58#26
godt ! så har du fundet ud af at det er dine ram der er problemet. har du prøvet med kun 1 ram klods, og sat den i den blå port længst til venstre ?
jeg har nu prøvet at skifte ramne.. det ændre ikke noget..
Synes godt om
Slettet bruger
19. juli 2006 - 13:16#32
z-up du har i din strømforsyning to strømstik det store der skal i bundkortet som vi alle kender, og et 4 benet stik som også skal i bundkortet lige ved siden af cpu ! har du husket at sætte det stik i ?
Synes godt om
Slettet bruger
19. juli 2006 - 13:17#33
det er øverst ovenover cpu til venstre ! næsten helt oppe i venstre hjørne.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.