Avatar billede hekla Nybegynder
27. juli 2006 - 00:07 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Kabel-TV trådløst til flere tv-apparater

Er der nogen der ved hvordan man sender kabel-tv signalet trådløst, så man stadig kan vælge kanal på modtager-tv'et?
Avatar billede hmm10 Nybegynder
27. juli 2006 - 00:13 #1
Kan det passe, at jeg har set noget i ALDI's katalog for ikke så længe siden?
Avatar billede nph12 Nybegynder
27. juli 2006 - 00:42 #2
Ja, ALDI har et tv-link til 369 kr. (jeg har købt mit i går). Med tv-linket kan du sende f.eks. video signalet fra din dvd til flere tv-apparater. Man må ikke i følge dansk lovgivning videresende kabel-tv signalet (pga. tv rettigheder).
Avatar billede hekla Nybegynder
27. juli 2006 - 00:51 #3
Det var ikke lige det jeg spurgte til, eller også har jeg udtrykt mig uklart.

Situationen er:
Jeg er ved at indrette hus og jeg vil gerne undgå kabler. Jeg har en mediacenter computer, som er sat til et af tv-apparaterne. Jeg har yderligere tre tv-apparater og jeg vil gerne have det sat sammen, så vi trådløst kan se forskellige programmer på de forskellige apparater. Jeg får formentlig brug for flere tv-tunerkort og måske nogle media extendere, men jeg har ingen erfaring med det.
Avatar billede nph12 Nybegynder
27. juli 2006 - 01:04 #4
Så har du udtrykt dig lidt uklart. Som nævnt i mit svar, så får du ikke lov til at sende kabel-tv signalet trådløst (med tv-link). Hvis du har et mediecenter kan det være en løsning, at have flere tv-kort i maskinen og så benytte extender til de tv-apparater, hvor du vil modtage signalet. Det skulle være muligt, at vælge tv-kanal på hvert tv.

Jeg har desværre ikke selv erfaring med det, men har selv forhørt mig på et tidspunkt.
Avatar billede nph12 Nybegynder
27. juli 2006 - 12:37 #5
Prøv evt. www.recorders.dk under deres forum Microsoft Media Center, MCE og HTPC, der er måske noget hjælp at hente der.
Avatar billede hekla Nybegynder
14. oktober 2006 - 19:36 #6
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester