27. juli 2006 - 02:42Der er
7 kommentarer og 1 løsning
IBM bærbar starter ikke
Inden jeg smider min gamle IBM 600 bærbar ud (hvad jeg helst ikke vil), vil jeg lige høre om der skulle være en her der har en ide om hvad der kan være galt med den. Den virkede fint for et par dage siden, men nu nægter den at starte helt op.
Den snurrer lidt, skriver 130496 KB OK øverst og nederst står der Thinkpad, og så sker der bare ikke mere. Jeg kan lige nævne de ting jeg har prøvet:
1 Har prøvet at sætte en diskette i, men den kommer ikke så lang så den begynder at læse den. 2 Fjernet først diskette-station og herefter harddisk også for at få den til at komme med en evt. fejl, men det reagere den heller ikke på. 3 Har prøvet at komme ind i bios uden held, kan dog ikke lige huske hvad jeg skal trykke, men har prøvet mange taster, bl.a. delete, F1,F2 m.m. 4. Det eneste jeg kan få den til at regere lidt på, er hvis jeg holder en tast nede under opstart, så skriver den 1C 301 når det er 'A' tasten og E0 301 ved 'delete tast'
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
prøv at skrue en af bundpladerne af og find bios batteriet... tag det ud i noget tid, i igen og start op, så kan du være heldig at bios resettes... bytheway så er det F1 på den model for at komme i bios på normal vis... men det "lugter" lidt af dødt motherboard :)
Har prøvet at pille batteri ud, men hjæper ikke, den melder dog fejl og jeg skal herefter stille tid og dato, men resultatet er det samme.
Kan man købe et nyt moherboard, evt. både board og cpu, altså det jeg mener er, kan man købe noget som passer i den model til rimelige penge, for jeg har kigget i den blå avis, og de tror jo det er guld de sælger, prisen på en brugt bærbar ligger jo på over 2000,-
de er faringer jeg har med reservedele til ældre IBM laptops er at de er dyre... så jeg tror ikke det kan betale sig for dig... men det er da et forsøg værd
Du kan kun få et motherboard magen til det der sidder i maskinen, andet vil ikke passe i den. Og det vil blive meget dyrt. Det kan med garanti bedre betale sig at købe en ny maskine, selv om at IBM'en er fed.
Jeg havde faktisk opgivet, men som et sidste desperat forsøg prøvede jeg at pille alt fra, som umiddelbart kunne pilles fra, dvs. ram, harddisk, diskettestation, batteri og bios-batteri, og så skete miraklet, den meldte fejl og viste at jeg skulle indsætte en diskette, så i med diskette-station og en bootdisk, og så startede den sgu. Herefter krævede det kun lidt udelukkelse for at konstatere at det var min ene ramkreds der var skyld i det hele.
Men nu har jeg så kun 96 mb ram og det er den jo ikke ligefrem blevet hurtigere af, så dr1 har du ikke noget ram jeg kan købe?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.