Avatar billede malcolmesso Nybegynder
30. juli 2006 - 12:36 Der er 4 kommentarer

hvad kan jeg gøre for at forbedre mine pc-mark 05 scores

Hey alle sammen.

jeg sidder lidt og lege med opsætningen af min pc for at forbedre dens ydelse.

System specs:
AMD X2 3800+
2Gb pc4200 Ram
ATI X700se 256Mb
2*250GB 7200rpm hdd
Motherboard: ISA, PCI, PCI Express   
Manufacturer  ASUSTek Computer INC.   
Model  A8NE-FM   
Version  1.00   
BIOS Vendor  Phoenix Technologies, LTD   
BIOS Version  FUJITSU SIEMENS A8NE-FM 1010   
Lydkort: Creative X-Fi
Op: Windows XP sp2
 
Mit spørgsmål går på hvordan jeg kan få 3849 i PC-mark 05 på standard opsætningen når masser af langt billigere pcer er helt på højde med min. Har jeg gjort noget galt eller er der bare en  masse jeg kan gører for at forbedre opsætningen? jeg vil også gerne se hvilke scores i har.
Mvh Michael
Avatar billede stiophan Nybegynder
30. juli 2006 - 12:42 #1
hent programmet CPUZ på www.cpuid.com. den kan fortælle lidt om dit system, det skal ikke installeres. når det er åbent så gå under fanen memmory (tror jeg det er) her kan du se om dine ram kører dual eller single.. dual giver lidt mere ydelse..
Avatar billede stiophan Nybegynder
30. juli 2006 - 18:17 #2
nu har jeg også lige kørt en test med o5'udgaven. jeg fik 3558 med dette setup:

AMD Athlon 64 3700+
Asus A8N-E
2Gb Kingston ValueRAM, pc3200
ATI Radeon X800XL
2* 7200rpm HDD

Så vil ikke mene din score er dårlig.. Sikker på at de andre du refererer til også brugte 05'udgaven? Er det ikke det kan de tal overhovedet ikke sammenlignes
Avatar billede malcolmesso Nybegynder
31. juli 2006 - 00:03 #3
De andre scores er taget ud af denne uges datatid og de er beregnet med Pc-mark 05. Jeg sidder dog lidt og tror at den store synder er grafik kortet. tak for svarene
Avatar billede Andarkelben Praktikant
09. august 2006 - 10:14 #4
Der er mange ting du kan gøre for, at forbedre din score i 3DMark... eks. købe en ny og bedre computer ;-)

...ej spøg til side. Først og fremmest skal du sørge for at køre 3DMark på en friskbootet maskine, altså ikke noget med at køre det, når maskinen har stået og tærsket i 48timer. Dernæst skal du lukke alle de baggrunds-tasks og programmer, du overhovedet kan. Prøv så at køre 3DMark og se om din score forbedrer sig. Hvis den gør, kan du prøve at genstarte programmerne ét efter ét, og så køre en test, på denne måde kan finde frem til, om der et et bestem program, der sænker din score.

Sørg altid for at have den nyeste grafik-driver. Har selv oplevet at jeg kunne hente mere end 500 point i 3DMark, bare ved at opgradere min ATI Catalyst driver, 2 versioner. Omvendt kan det også betale sig, at prøve med ældre drivers, da dit grafikkort er af lidt ældre dato, og derfor ikke kan udnytte teknologien i de nyeste drivers.

Kender ikke præcis dit grafikkort, men en mulighed er jo altid overclocking. De fleste ATI kort kan overclockes, men pas nu på, at det ikke bliver for varmt.

Endelig kan du google efter tweaks til dit grafikkort, der findes sikkert nogle, som kan forbedre din performance. På http://www.tweakguides.com/ kan du finde en suværen tweak-guide, både til dit system som helhed (kan anbefales), men også specifikt til ATI Catalyst (kan især anbefales)

Så held og lykke med at få forhøjet din score, og jeg skal nok sende min egen, så snart mit nye system står klart:

ASUS P5W/DH/Deluxe Motherboard
Pentium Core 2 DUO 2.4Ghz CPU
4 GB Dual DDR-2 PC-667 G.Skill ram
Club 3D Radeon X1900XT GPU
2 x Samsung 250GB SATA-II HD
Thermaltake Bigwater watercooling
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester