Avatar billede morano Nybegynder
06. august 2006 - 15:03 Der er 1 kommentar

læs og brug tekstfil

hej,
lad os sige jeg har en fil liggende et sted på nettet, fx. www.mhresej.dk/pil.txt og i filen står der måske pille:p-pille;
kan det så lade sig gøre med flash, at læse filen og så finde "p-pille"? altså finde og læse defineret information fra en tekst fil?
Avatar billede jakobhighfarm Nybegynder
18. august 2006 - 16:55 #1
Ikke umiddelbart, men bruge istedet XML, her kan du definere en key, en value og en variabel... som du så kan hente ind i flash. ex.:

// henter xml'n
content = new XML();
content.ignoreWhite = true;
content.load("xml/xmldata.xml");
content.onLoad = loadedXML;

// Defineringer af data
function loadedXML() {

//  Definationer
    allText = content.firstChild;
    feltName = allText.childNodes[0].childNodes[0];
   
    Type01 = allText.childNodes[0].childNodes[0].childNodes[1];
    Antal01 = allText.childNodes[0].childNodes[1]
    Type02 = allText.childNodes[1].childNodes[0];
    Antal02 = allText.childNodes[1].childNodes[1]
    ID = allText.firstChild.attributes.id;
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester