Avatar billede asara Nybegynder
08. august 2006 - 23:17 Der er 2 kommentarer

ingen billeder, kun lyd ved DVD

Min maskine er Dell precision 650 med winXPprof: Jeg kan ikke mere se billeder når jeg ser DVD, kun høre stemmen. Jeg har geninstalleret XPb og prøvet at udskifte drevet uden resultater. Hvad kan jeg gøre?
Avatar billede team-temp Nybegynder
08. august 2006 - 23:32 #1
Ja du skal først downloade de nye codecs.

Først prøv med DivX: http://download.dk/index.asp?Kat=multimedie&subkat=codecs&prog=2804&program=DivX

Eller en kæmpe pakke:

http://download.dk/index.asp?Kat=multimedie&subkat=codecs&prog=29738&program=Codec Pack - Advanced

Vis denne her ikke virker har jeg ingen anelse hvad der er galt..

Prøv med de nyeste drivers til dit Gfx kort
Avatar billede zenze Nybegynder
09. august 2006 - 01:52 #2
Og så det klassiske svar. Hent VLC Mediaplayer med alle de codecs, du behøver. Så burde du kunne se dine DVD'er igen:
http://www.videolan.org/vlc/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester