11. august 2006 - 22:22Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Slet tomt plads i array
Hej
Jeg har et array som indeholder 10 tal, dog indeholder det også nogen tomme felter. Disse ønsker jeg slette, så array bliver fra 0 til 9. Problemet er, at jeg ikke ved hvor disse tomme felter er.
Din funktion gør reelt det samme, men array_values er indbygget i PHP, og burde derfor være mere effektiv (fordi PHP ikke skal til at fortolke kode, men bruger noget der er kompileret på forhånd).
...hvad ville pointen være i det? Hvis du har brug for keysene, har du vel ikke brug for at genopbygge arrayet - du kan bare kopiere arrayet med $nytarr=$gammeltarr.
De er allerede slettet når man unsetter key'en (unset($arr['key']);). Pointen ved at skulle bruge det her ved talindekses er at når man unsetter $tal[0], så bliver arrayet ikke omindekseret - og så kan man ikke bruge for().
Hvis du bruger andet til keys end PHP's autoindeksering, vil du alligevel skulle bruge foreach, og derfor er der intet at hente ved at gøre det der - desuden vil det resulterende array være identisk med det du har sendt ind, fordi der ikke FINDES nogle tomme pladser når det er blevet unset.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.