14. august 2006 - 09:53Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
Problemer med instalering af Linux
Jeg har behov for lidt hjælp her. Jeg forsøger at instalere Linux på en ældre PC (800Mhz, 128MB RAM). Jeg har forsøgt med følgende distoer:
FreeBSD SME Server Debian Fedora Core 5
Og alle går galt på et eller andet tidspunkt under instalationen.
Når jeg har downloaded iso filerne har jeg kontrolert at tjeksummen er korrekt, før jeg har brændt filen på en CD. Når jeg kontrolerer indholdet af CDen under opstarten af instalationen får jeg hele tiden besked om at der er en feil på CDen (sikkert derfor instalationen går galt).
Jeg begynder derfor nu at tro at det er selve brændingen af iso filerne der går galt. Til dette benytter jeg CDBurnerXP Pro 3.
prøv evt med nero.. Det plejer aldrig at slå fejl.. Det kan også være at du brænder dem ved for hurtig hastighed. Prøv evt. at sætte brænde hastigheden lidt ned.
Kan også være din brænder er kaput.
Synes godt om
Slettet bruger
14. august 2006 - 13:16#2
Jeg bruger samme brænderprogram og har brændt flere hundrede Linux cd-er så jeg tror ikke at det er fejlen - hvor under installationen går det galt ??
Jeg har nu forsøgt med Nero og laveste brændehastighed uden at det blev bedre :(
Det går stort set galt under selve hovedinstalationen (efter at land og tidssone er valgt). Der kommer som regel en fejlmelding om at der er en fejl på instalationsmediet.
Kan det være ødelagt hardware som skaber problemet?
Jeg har prøvet at teste med memtest86 og jeg får en lang liste med mulige fejl i ram, så det er muligt det er her problemet ligger. Det merkelige er at jeg ikke har nogen problemer med at instalere Win2000 på maskinen, men Windows er måske ikke så kræsen på hardwaren?
Er der noget andet håb end at evt. bytte ram'en i maskinen for at få den op at køre? Det er jo en gammel sag det her så jeg vil helst ikke bruge alverdens med kroner på det.
Ja det er i en blok :). Jeg tog RAM'en ud og børstede støv av den og nu får jeg ikke længre nogen fejlmelding når jeg kører en tjek af instalations cden, men instalationen fejler stadigvæk.
Hmm, ja det er højst sandsynligt noget hardware. Du har ikke mulighed for at teste med en anden stang ram. Eller hvis du har pc check, prøv at teste maskinen igennem og se om det skulle kunne finde en fejl
KILLDISK var det som skulle til. Efter det gik instalationen uden problemer.
Kom med et svar så fordeler vi poengene.
Synes godt om
Slettet bruger
18. august 2006 - 20:37#16
:o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.