Avatar billede cogitans Nybegynder
18. august 2006 - 06:31 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Ændring af drevbogstav

Hvordan ændres drevbogstaverne i dos, før man instrallerer windows? Jeg har nemlig ikke den rigtige partition som c-drev. Hvis jeg ændrer drevbogstaver inde i windows, og jeg så skal geninstallere windows, så har drevene stadig deres "gamle" bogstaver ude i dos igen. Kan det have noget at gøre med, at den aktuelle harddisk ikke er sat ind i hardwarekredsløbet som sidste led i ledningen?

Og hvordan skal boot.ini helt nøjagtig se ud, når man har flere drev OG partitioner? Og hvor skal boot.ini ligge? Jeg kan nemlig kun få bootsekvensen til at fungere, hvis jeg både har boot.ini i c: OG d: ....?
Avatar billede johnstigers Seniormester
18. august 2006 - 08:05 #1
1. der er ikke DOS under XP - så hvordan ser du drevbogstaverne?
2. du kører vel ikke BÅDE NTFS og FAT32? så ser det nemlig ud som om drev har forkerte bogstaver fra en DOS bootdiskette.
Avatar billede cogitans Nybegynder
18. august 2006 - 11:51 #2
1:
Jeg booter til dos gennem windows-installationcd'en. Ja, det kaldes så for "repair"-muligheden.
Desuden står der, at der er installeret windows på andre partitioner, når jeg er inde i installationsfasen, hvor man skal vælge installationsdrev. Dette skyldes nok også boot.ini, hvorfor jeg også gerne vil have står på boot.ini (eller boot.ini'erne?).
Men der byttes der automatisk om på drevene, så de ikke står i den ønskede rækkefølge.
2:
Jeg kan kun NTFS.
Avatar billede mcgoat Nybegynder
18. august 2006 - 11:58 #3
Du kan vel vælge under installationen af Windows at den skal installere det på andet end C:
Avatar billede cogitans Nybegynder
18. august 2006 - 12:28 #4
Der står ikke drevbogstaver inde, hvor man skal vælge installationspartitionen. Dette er netop problemet, da jeg nemlig KUN vil installere på c-drevet.
Men igen: hvordan tildeles en aktuel partition et bestemt drevbogstav, når man ikke har installeret windows?
Avatar billede off-line Nybegynder
18. august 2006 - 13:51 #5
Du har rigtig mange spørgsmål, som du skal have lukket!!!
Avatar billede cogitans Nybegynder
19. august 2006 - 11:30 #7
...meget interessant oplysninger dr1...
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. august 2006 - 13:08 #8
Cotigans - det var et et vink med en vognstang om at få gjort noget ved dine åbne spørgsmål!
Avatar billede cogitans Nybegynder
19. august 2006 - 15:03 #9
Ja, den havde jeg godt luret. Men skal vi nu ikke lige holde os til at få lukket dette spørgsmål? Så kan de andre jo komme bagefter.
19. august 2006 - 17:33 #10
Sakset fra anden tråd da http://expfaq.dk/? tilsyneladende er syg i disse dage ?

Behandling af svar:
Hvordan accepterer eller afviser jeg et svar?
Det gør du ved at markere brugernavnet i boksen til venstre, og klikke på enten Accepter eller Afvis.
Disse står lige over det felt hvori du skriver dine indlæg.
Der er mere end en der har svaret, hvad gør jeg så?
Der er tre muligheder.

Alle svar har været gode og hjulpet dig, så markerer du alle navnene i navneboxen, og trykker på accepter, så bliver point delt lige imellem svarerne.
Et svar var bedre, men de andre har også hjulpet dig, så trykker du på avanceret, og tildeler hver svarer det antal point du synes.
Der var kun et svar du kunne bruge, så markerer du det navn med det brugbare svar og trykker accepter, på den måde bliver alle andre svar samtidig afvist.
Hvordan svarer jeg på det de spørger om, uden at acceptere deres svar?
Det gør du ved at lave dit indlæg som en kommentar, ude til venstre kan du vælge om det skal være et svar eller en kommentar, det er altid en kommentar hvis du ikke laver det til et svar.
Nu fik jeg løst mit problem, er der mere jeg skal gøre?
Der er et par ting du bør gøre, den ene er at sige tak for hjælpen til de personer der har hjulpet dig eller prøvet på det.
Den anden er at fortælle hvordan du fik det løst, og hvilken løsningsmodel der virkede. Grunden er at andre en dag kan få glæde af din løsning, men hvis det ikke fremgår af tråden hvad løsningen var, er der ingen andre der kan bruge det.
En bruger har løst mit problem, men jeg kan ikke give ham points?

Brugeren har kun lagt en kommentar, hvilket ikke kan kvitteres med point. Du beder ham om lave et svar. Når han har gjort det, kan han tildeles points.

(PS: En HAN ka' nu også være en HUN ...)
Avatar billede cogitans Nybegynder
19. august 2006 - 18:22 #11
Så kan der nærmest ikke blilve gjort mere ved mine åbne spørgsmål p.t., så er der happy faces nu?
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. august 2006 - 20:46 #12
Yes sir :)
Avatar billede cogitans Nybegynder
25. august 2006 - 18:49 #13
Eftersom folket var mere optaget af mine åbne spørgsmål, og glemte alt om det aktuelle spørgsmål (som burde være blevet løst før andre spørgsmål kom på banen), har jeg selv løst problemet. Jeg tog simpelthen og koblede alle andre drev fra, når jeg installerede windows. På den måde var den primære partition på den harddisk automatisk drev c. Når windows så er installeret, kan de resterende harddiske kobles til, og de dermedfølgende drev kan tildeles drevbogstaver gennem "computeradministration".
Avatar billede johnstigers Seniormester
25. august 2006 - 21:21 #14
Derfor navngiver man sine drev, så ved man hvad drev man vil installere på under en installation.
Avatar billede cogitans Nybegynder
27. august 2006 - 15:24 #15
huh...udover at selve drevet kan navngives inde i windows (hvilket ikke har nogen betydning ved installation af OS), så er navngivningen af drev mht. drevbogstaver faktisk hele humlem ved dette spørgsmål. Og drevbogstaverne ændrer sig dynamisk, så det giver heller ikke administrative rettigheder til installationen af OS.
Avatar billede johnstigers Seniormester
27. august 2006 - 16:24 #16
Du har ret - navngiver du dine drev kan du nemlig se om det er rette partition du installerer på.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester