20. august 2006 - 13:22Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Internet mister forbindelse
Hejsa.
Vi har et lille problem med vores internet, som jeg håber der er en herinde der ved lidt om. Vi har medarbejderbredbånd hjemme, fra TDC, og kører med en Speedstream 2601 Router og en Rubytech switch. Jeg bruger PC, min kone bruger mac, og det hele har virket helt fint lige indtil for et par uger siden hvor linien blev ændret. Tidligere har det kørt som PPPoE, men blev lavet om til DHCP. Internettet virker som sådan fint, men min kone spiller online rollespil (MUDs), og her mister hun forbindelse hvert 10. til 20. minut. Det er kun kortvarigt, men nok til at hun hver gang skal logge på igen, hvilket i længden er ret irriterende. Jeg har checket alt jeg lige ved af, og har prøvet at forbinde switch'en direkte til vores ADSL modem, hvilket gjorde at min computer fint var på nettet, men hendes mac var ikke. TDC er flinke nok, men de yder ikke support på MAC, og mit net på PC'en virker jo fint, så jeg håbede der var en eller flere herinde der havde nogen gode ideer til hvad vi kan prøve :)
Et kvalificeret gæt: TDC tildeler vist ikke mere end en IP-adresse pr. installation, og dermed er en switch ikke den rigtige løsning, mens en router nok vil være det. Det har næppe noget at gøre med at bruge en Mac.
Det kan godt være rigtigt, det er da ihvertfald et forsøg værd. Jeg er ikke meget inde i netværk, slet ikke på Mac, men kan det godt betyde noget at de skiftede fra PPPoE til DHCP forbindelse? Det er samme udstyr, men problemet kom først efter at de skiftede, og hun kan godt være på nettet osv, men på diverse MUD's er der lige de små afbrydelser som gør der skal logges på igen.
Du kan i hvert fald checke om I har forskellige IP-adresser når I er på nettet (på Mac'en gå i Netværksinstillinger) - du skriver ikke lige hvilket styresystem, hun bruger (Æble-menu->om denne Mac). RAM og plads på harddisk kan også spille ind, hvis det ellers virker.
Det er samme IP adresse, og det er 10.4 hun bruger som styresystem. Jeg nævnte det ikke, fordi jeg mest tror det er et spørgsmål om en dum indstilling et eller andet sted. Inden linien blev skiftet fra PPPoE til DHCP (direkte forbindelse) virkede det hele fint som det skulle, og der er ikke foretaget hard-ware ændringer meget længe.
Man kan ikke have to computere på samme netværk med samme IP-adresse uden at det giver meget store problemer. Tidligere har I nok fået to forskellige IP-adresser, mens I nu kun får en. Man kan vist betale sig til at få en ekstra, eller man kan anskaffe sig en router i stedet for switchen. En Switch er ikke nok til at klare den slags. Jeg vil gætte på at afbrydelsen sker når din computer checker e-mail eller lignende. Du kunne jo også blot undlade at have din computer tændt, mens hun spiller ;-)
Jeg skal lige få hende til at dobbeltchecke når hun tænder mac'en. Jeg tror nu ikke det er problemet, dels da der er en router (speedstream 2601) foran, og også fordi hun bliver smidt af selv om min computer er slukket (altså med kun hendes mac på nettet). Det med IP adressen skal jeg nok lige checke, jeg mener bare det var samme da jeg kiggede, men jeg kan tage fejl.
Når jeg går ind på Myip.dk med hhv. min pc og hendes mac viser den samme ip adresse, som den altid har gjort. Der er ikke system i afbrydelserne, jeg kan sagtens checke mail osv. uden at hun bliver afbrudt, men ca. hvert 10. til 20. minut sker det. Er der noget specifikt der skal ændres i en macs opsætning når man går fra PPPoE til DHCP forbindelse?
Det beskriver præcis de samme problemer jeg har oplevet, og det begyndte selvsamme dag da de skiftede fra PPPoE til DHCP. Jeg har også en speedstream 2601 router, så mon ikke det er den der er synderen? Jeg har ikke Mac, så det er ikke Mac specifikt.
Der er forskel på den type router, som man får med en ADSL-forbindelse og en rigtig køberouter. Den ene sørger for at man får en IP-adresse fra internettet, mens den anden beholder adressen og fremstiller en eller flere nye til at ligge indenfor ens 4 vægge. Har man kun en switch eller sågar en hub efter ADSL-routeren(speedstreamen), så vil det automatisk give problemer. Den eneste løsning er at købe en router som f. eks. en Linksys WRT54GL eller en Apple Airport Base Station. (husk altid at opgradere firmware, da de oftest er forældede fra starten) Det er, som broothal siger, ikke noget Mac-specifikt, men blot en konsekvens af at TDC's DHCP kun tildeler en IP-adresse gennem speedstream-routeren og ikke to, eller flere, som med PPPOE. Lån evt. en router af en af jeres venner, for at se om det ikke virker. En lokal Mac- eller PC-brugergruppe er guld i den sammenhæng
Speedstream er skam en ægte router med NAT, og den kan fint uddele lokale IP adresser. Det _var_ dog den der var problemet. Den er bygget til PPPoE og har indbygget noget PPP-check som den laver hvert 30. minut uanfægtet at den står til DHCP. En ny router løste problemet for mit vedkommende.
Bare lige af nysgerrighed, Broothal, hvor sjældent kommer udfaldene med den nye router? Jeg mærker som sagt ikke meget til det på min computer når jeg bare bruger IE, men når min kone spiller over nettet logges hun helt af, så derfor kan det måske være en fordel for hende med en anden router hvis det kan forhindre hendes udfald hvert 10. til 20. minut. Jeg var desværre efterhånden klar over at det var TDC's indstillinger, men hvis flere har problemet lyder det da som om det kunne risikere at blive løst snarligt :)
Det er svært at sige. Jeg troede som sagt den nye router havde løst problemet, men når jeg har SSH sessions åbne kan jeg se, at de timer ud præcis med en halv times mellemrum.
Hvis jeg bare surfer oplever jeg det ikke som noget problem - det er kun hvis jeg skal lave noget seriøst via SSH at det kager (og, lige så vigtigt, hvis jeg skal hænge på IRC hvor jeg også falder af i tide og utide ;)
Har i mulighed for at konfigurere routeren selv? Så kan der måske gøres noget! Sidst jeg checkede TDC's routere, var der ikke adgang for brugeren, og så kostede enhver ændring minimum 950 kr.+moms at få foretaget. Jeg kunne sagtens forestille mig at NAT og DHCP ikke er slået til i routerne.
Uddeler Speedstreamen så IP-adresser, som i 192.168.x.x eller 10.0.x.x ? Det er ikke den offentlige IP-adresse, jeg er interesseret i, men den som computeren har. Den kan fås ved at man i en commandoprompt på windows skriver ipconfig \all, og på en Mac kan man se det i systemindstillinger->netværk. Så vidt jeg ved er hverken NAT eller DHCP nødvendig for at komme på nettet.
Den uddeler pr. default i 192.168.1.x, men det kan konfigureres. Jeg natter altid mine maskiner - specielt min windows ville jeg nødigt have direkte på nettet.
Okay, så er jeg helt forkert på den, hvis den ellers kan finde ud af at uddele mere end en IP-adresse ;-) Men det kunne godt lyde som om at der er noget galt med routeren. Virker 72erens på samme måde?
Jeg vil tro den gør det samme. Jeg er ikke sikker, da vi har en switch foran den, så alle 3 maskiner kan være på nettet samtidigt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.