Jeg har i adskillige måneder været ude af stand til at redigere min hjemmeside. Jeg får flg.meddelelse Microsoft JET Database Engine error 80040e09. Cannot update, Database or object is read- only./admin/forsideedit.asp,line 82. Jeg er ret uvidende på området, men mener ikke at have været inde og ændre noget i html koderne. Kan jeg tælle mig frem til line 82 og hvad med mellemrummene i mellem linierne ? Er der nogen, som kan hjælpe ??
Du kan google på: Microsoft JET Database Engine error 80040e09 og se at det er noget der er sket før. Når du tæller linier er det hver linie, også de tomme der tæller. Det program du bruger til at editere med, kan sandsynligvis vise linienumre, det gør det noget nemmere. fennec har nok ret, det lyder som noget med rettigheder.
Udbyderen Jemmer Network er ikke til at få fat i,han besvarer ikke opkald. men jeg har jo kunnet redigere indtil for 4 måneder siden. her lagde jeg nye billeder ind på forsiden - og måske har jeg fået lavet en fejl der. Mette
Jeg har selvfølgelig googlet på fejlmeddelelsen, og det synes som om der enten er en fejl i linien eller fra udbyder. Hvis det er fra udbyder - så er jeg prisgivet...... men hvis det er en skrivefejl, så kan den måske rettes..
Det kan være din cursor i din database connection (den kan nemlig også sættes til readonly) Vi skal se noget kode før vi kan udtale os nærmere om det...
'get key key = request.querystring("key") if key="" or isnull(key) then key=request.form("key") end if if key="" or isnull(key) then response.redirect "forsidelist.asp"
'get action a=request.form("a") if a="" or isnull(a) then a="I" 'display with input box end if
' Open Connection to the database set conn = Server.CreateObject("ADODB.Connection") conn.Open xDb_Conn_Str
Select Case a Case "I": ' Get a record to display
tkey = key strsql = "SELECT * FROM [forside] WHERE [ID]=" & tkey
set rs = Server.CreateObject("ADODB.Recordset") rs.Open strsql, conn If rs.EOF Then Response.Clear Response.Redirect "forsidelist.asp" Else rs.MoveFirst End If
' Get the field contents x_Overskrift = rs("Overskrift") x_Tekst = rs("Tekst") x_Link1 = rs("Link1") x_Link2 = rs("Link2") x_Link3 = rs("Link3")
rs.Close Set rs = Nothing
Case "U": ' Update
' Open record tkey = key strsql = "SELECT * FROM [forside] WHERE [ID]=" & tkey
set rs = Server.CreateObject("ADODB.Recordset") rs.Open strsql, conn, 1, 2
If rs.EOF Then Response.Clear Response.Redirect "forsidelist.asp" End If
tmpFld = Trim(x_Overskrift) If trim(tmpFld) & "x" = "x" Then tmpFld = Null rs("Overskrift") = tmpFld tmpFld = Trim(x_Tekst) If trim(tmpFld) & "x" = "x" Then tmpFld = Null rs("Tekst") = tmpFld tmpFld = Trim(x_Link1) If trim(tmpFld) & "x" = "x" Then tmpFld = Null rs("Link1") = tmpFld tmpFld = Trim(x_Link2) If trim(tmpFld) & "x" = "x" Then tmpFld = Null rs("Link2") = tmpFld tmpFld = Trim(x_Link3) If trim(tmpFld) & "x" = "x" Then tmpFld = Null rs("Link3") = tmpFld
Øh... Jeg skrev, at jeg var lidt uvidende.... måske er det nu på tide at rette det til meget uvidende. Jeg har aldrig skrevet noget i html - ej heller oprettet en aspfil. Så - med mindre det er meget enkelt - så kommer jeg til at vente til jeg får besøg af en med lidt mere erfaring end mig. Men måske kan jeg finde ud af det.... Kan du forklare det for en meget enfoldig person ??
Desværre nej. Min hjemmeside har fungeret på den måde at al text har kunnet redigeres direkte fra admin siden ( næsten som i word ) Når jeg skulle lægge billeder ind gjorde jeg det via ftp,en, hvor jeg kunne åbne asp filerne i frontpage.
Men jeg har også opdaget at når jeg forsøger at redigere forskellige steder på hjemmesiden - så får jeg samme meddelelse men forskellige linie fejl. Jeg har endnu engang forsøgt at kontakte Jemmer Network via mail, men nærer ikke de store forhåbninger til et svar.
Du skal bare åbne Notepad og skrive denne tekst ind:
<% Set Conn = Server.CreateObject("ADODB.Connection") Conn.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & server.mappath("data/nisser.mdb") & ";" conn.execute("Update [forside] set Link1=Link1") response.write "Det virkede..." %>
Den tekst gemme du så som en .asp fil (MinTest.asp) og uploader filen til serveren. Start så en browser og skriv stien til filen i adresselinjen (www.ditdomæne.dk/MinTest.asp)
Hvis du får fejlen, kan vi være rigmelig sikker på at det er en fejl angående skriverettighed. Kommer "Det virkede..." ud på skærmen er det ikke et skriverettigheds problem.
Ja, så får jeg denne fejl - så det er jo nok et skriverettighedsproblem.
Microsoft JET Database Engine error '80004005'
Operation must use an updateable query.
/Min Test.asp, line 6
Man kan jo sige at du har løst opgaven - problemet kan jeg ikke gøre noget ved, når udbyderen aldrig svarer på henvendelser. Jeg må i gang med en ny hjemmeside. Tak for din entusiasme - pointene er dine. Jeg tror, at jeg må prøve at lære noget om html..... Jeg hader at føle mig totalt hjælpeløs.
Til at lære ASP kan jeg anbefale denne tutorial. Den gennemgår de fleste muligheder inden for ASP, samt de holder det simpelt og letforstålig. Kræver desudne ikke forkenskab til HTML (selv om de skriver det) http://www.html.dk/tutorials/asp/
ASP er alt det der står inden i <% ASP KODE %> og er det der bruges til at komunikere med databasen. HTML er det der bestemmer, hvordan data fra ASP skal præsenteres.
De har også en HTML tut, men den er ikke helt op to date. Det du skal have derfra er desuden kun en liste af de almindelig tags (<br>,<table>,<div>,<img>) samt forståelse for opbygning, og det klare den fint: http://www.html.dk/tutorials/html/
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.