Avatar billede kennith Nybegynder
25. august 2006 - 13:58 Der er 1 løsning

Luk Outlook med batchscript

Hej har endelig langt om længe taget mig sammen til at lave et backupscrit til min egen PC. Det er ikke andet end et simpelt patchscript med xcopu og en håndfuld parametre. Jeg er dog lige løbet ind i et problem jeg kan ikke kopiere min .pst fil så længe Outlook er åben så jeg kunne jo rigtig godt tænke mig at lukke det fra batchscriptet (hvis nu jeg skulle have glemt det)
Bruger Outlook 2003.

Kennith
Avatar billede kennith Nybegynder
25. august 2006 - 14:09 #1
Nogen gange skal man bare lige tænke 5 min ekstra fandt et lille tool fra systernals.com der kan bruges til at lave en kill kommando og hey den virker oveni købet over netnærk hvis man skulle have brug for det.

Kennith
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Netcompany A/S

IT Consultant

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk