Avatar billede champ07 Nybegynder
26. august 2006 - 23:49 Der er 2 kommentarer

Problemer med hvinelyd + Airflow

Hey eksperter

Har en stationær pc der er lidt problemer med, det første problem er når jeg tænder min pc kommer der en høj hvinelyd fra kabinettet ved ikk præcis hvilken del det er fra.. men måske harddisken..

Andet problem er en kabinetkøler jeg har købt og ikke ved v´hvilken fan den skal sættes i, har fundet en sys fan men ved ikke om det skulle være den rigtige..?

Håber der er nogen derude som kan hjælpe mig.. er rimelig desperat så giver 100 point for noget hjælp..
Avatar billede jacla Nybegynder
27. august 2006 - 01:43 #1
Dukan prøve at lukke din PC op og sætte en skrutrækker på HDD læg øret på handtaget på skrutrækkeren, så er du ikke i tvivl om det er et "leje" der er gået.

Kan også være CPU køler eller PSU.

http://www.eksperten.dk/spm/685576

http://forum.rscnet.org/showthread.php?t=124521

http://www.hardwaretidende.dk/hard/artikel/02/09/23/0856420
Avatar billede champ07 Nybegynder
05. september 2006 - 18:34 #2
Har fundet ud af det, det var min blæser.. men er der nogen der ved hvor jeg skal sætte min kabinetkøler til henne?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester