Avatar billede bravida Nybegynder
07. september 2006 - 16:48 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Ikke til at scolle med musen

Har lige fået en ny PCer opsat med XP prof. Det som generer mig er at når jeg scoller med musen kommer billedet i små hak, legeledes hvis jeg med musen vil trække i bjælken nedaf. Hvad kan skylles dette. På den gamle PC er der ingen problem med dette, har prøvet at bytte musen ud med den anden fra den gamle PC, men det er det samme.
Avatar billede dragonknight Juniormester
07. september 2006 - 16:58 #1
Prøv at gå ind i enhedshåndteringen, og find din mus.

Når den er fundet, dobbeltklikker du på den. Klikker på fanebladet Driver. Klikker på opdater driver. På et tidspunkt spørger den om den skal bruge den allerede installeret driver, og det skal du ikke. Den vil nu spørge dig om hvor den driver du vil installere befinder sig, og der tager du din XP cd og klasker i drevet, og viser den hen til denne. Den vil nu tage en frisk driver til din mus fra XP CD'en.
Avatar billede johnstigers Seniormester
07. september 2006 - 20:05 #2
Det skyldes i de fleste tilfælde at der ikke er installeret en korrekt driver til dit grafikkort.
Har du bare installeret windows, og ikke opdateret grafikkortsdriveren?
Avatar billede bravida Nybegynder
07. september 2006 - 22:16 #3
john_stigers: ja og ikke opdateret grafikkortdriveren, hvordan ??
Avatar billede bravida Nybegynder
07. september 2006 - 22:22 #4
dragonknight: enhedshåndteringen - hvor finder jeg dette.
Avatar billede bravida Nybegynder
07. september 2006 - 23:05 #5
dragonknight: Fandt enhedshåndtering men kunne ikke følge din beskrivelse.
Avatar billede bravida Nybegynder
07. september 2006 - 23:06 #6
john_stigers: Beskriv lige hvad jeg skal gøre for at opdaterer grafikkortdriveren.
Avatar billede dragonknight Juniormester
08. september 2006 - 09:37 #7
Når du har fundet enhedshåndteringen, så klikker du på "plus" ud for mus og andre pegeenheder. Nu kommer din mus frem. Højreklik på musen og vælg egenskaber. Klik på fanebladet driver. Klik på "Opdater Driver". Marker "nej ikke denne gang" og tryk næste.
Marker "Installer fra en liste eller en bestemt placering", og klik næste.
Marker "Søg efter den bedste driver på sidde placeringer" og "Søg på flytbar medie". Fjern markeringen "Medtag denne placering i søgningen".

Inden du trykker næste, skal du have din XP CD i dit drev. Når den er det, trykker du næste, og den skulle gerne finde en ny driver på XP CD'en.
Avatar billede bravida Nybegynder
08. september 2006 - 09:56 #8
dragonknight: Fandt enhåndshåndtering og brugt din beskrivelse. Det er stadig det samme.
Avatar billede dragonknight Juniormester
08. september 2006 - 10:13 #9
Så kan du gøre det samme for grafikkortet, men du skal have en CD med driveren til grafikkortet i drevet i stedet for XP CD'en.

Du kan hente en frisk driver hos producenten og brænde den ned på en cd. Du kan også gemme den lokalt på din harddisk, og ved:

>Marker "Søg efter den bedste driver på sidde placeringer" og "Søg på flytbar medie". Fjern markeringen "Medtag denne placering i søgningen".<

fjerner du markeringen "Søg på flytbar medie" og i stedet markerer du "Medtag denne placering i søgningen", hvor du selvfølgelig peger den hen til den placering på harddisken hvor du har gemt driveren.
Avatar billede bravida Nybegynder
08. september 2006 - 13:08 #10
john_stigers & dragonknight læg venligt et svar.

Tak for alle de gode svar, fik det til at virke ved at bruge Drivers & Utilities CDen
Avatar billede dragonknight Juniormester
08. september 2006 - 18:04 #11
det var da dejligt at høre
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester