Avatar billede one4me Nybegynder
11. september 2006 - 02:53 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

unwise.exe

På C:\ ligger der en fil ved navn UNWISE.EXE (på 159 KB).

Hvad er det - og er det noget jeg må slette?

Jeg har kigget på denne side: http://www.liutilities.com/products/wintaskspro/processlibrary/unwise/, men det har ikke rigtig givet mig svarene.

Der står i øvrigt at den er ændret den 25-05-2006. Men min Windows er kun ca. 1 md. gammel!??
Avatar billede vejmand Juniormester
11. september 2006 - 04:10 #1
http://www.eksperten.dk/spm/326635
http://www.spywarefri.dk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13495

Åbenbart en harmløs uninstaller som du måske kan få brug for senere.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
11. september 2006 - 04:21 #2
Når en udvikler/producent af et program/spil m.m. har udviklet sin applikation, skal han have en løsning til at få installeret dette korrekt hos brugeren, skrive til registreringsdatabasen m.m. Den nemmeste løsning er at bruge et installationsmanager program til dette. Der findes nogle få, udbredte af disse, som alle udviklere bruger. Det er programmer som Installshield, og Wise. I et sådant program skal man lave en masse valg for hvordan/hvor de forskellige filer skal installeres hos brugeren. Samtidig skal der også kreeres en afinstallationsfil som fortæller hvordan det hele skal fjernes igen, hvad skal slettes m.m.

En unwise fil er en sådan afinstallationsfil til et eller andet program. Hvilket er ikke umiddelbart til at sige. Måske dukker der oplysninger frem ved at højreklikke på filen, og vælge egenskaber. Unwisefilen ligger som regel i mappen for hvor programmet er installeret. Har du for eksempel Ad-Aware installeret, og du vil fjerne programmet via "Start" -> "Programmer" menuen kalder du på filen "C:\Programmer\Lavasoft\Ad-Aware SE Personal\UNWISE.EXE", såfremt du installerede programmet på den pladsering.

Det kan være en chance at aktivere den pågældende fil, men du får højst sansynligt bare en afinstallationsmenu kaldt frem.
Avatar billede one4me Nybegynder
11. september 2006 - 13:46 #3
Ok, jeg lader være med at slette den. Men kan der ske noget ved at flytte den? Til f.eks. mappen Programmer?
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
11. september 2006 - 14:07 #4
Ja og nej, men det har ingen formål at flytte den.
Det kan ske er at et link til filen ikke kan finde denne.

Prøv at søge efter "C:\UNWISE.EXE" i registreringsdatabasen, og se hvor du ender henne. Eller tag den besværlige vej, og kig alle uninstalls i Start -> Programmer igennem, for at se om nogen af dem peger på filen. Jeg tror dog ikke dette giver resultat.
Avatar billede one4me Nybegynder
11. september 2006 - 14:25 #5
Nå, men så må den jo blive hvor den er. Irritere mig bare at den liggger der, da det strider mod min ordenssans/perfektionosme. Virker rodet. Men ok, ved godt det er en bagatel! :D
Avatar billede one4me Nybegynder
11. september 2006 - 14:26 #6
(irriterer)
Avatar billede one4me Nybegynder
11. september 2006 - 14:28 #7
Tak for hjælpen.
Avatar billede one4me Nybegynder
11. september 2006 - 14:29 #8
"perfektionosme" LOL :D Der er helt gået stavedværg i den.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
11. september 2006 - 14:36 #9
Vad går der stavfeil i?

Tak for poing ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester