Avatar billede hrc Mester
12. september 2006 - 14:44 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Convert.exe D7 og D2006 og CVS

Jeg har jokket i spinaten!

Med Convert.exe fra Borland kan man konvertere dfm-filerne fra binært format til tekst. I et D7-program konverterede jeg ca. 300 dfm-filer med det program der lå i path. Det viste sig at være D2006's inkompatible version som ikke dur under D7!

Kan jeg undo det med en smart kommando? Lad være med at spørge om backup - LAD VÆRE!

... den historie kommer nemlig her:

Jeg tjekkede artigt koden ind i CVS (via server og TortoiseCVS) først - men da jeg efter konverteringen (convert -i) stod med nogle tekst-filer som jeg endnu ikke anede var dårlige, så tænkte jeg: "De filer er ikke længere binære så de skal nu registreres i CVS som ascii".
Kort vej fra tanke til handling og jeg valgte, at "remove" de gamle dfm-filer så jeg kunne tilføje de nye.

Der er endnu tilsyneladende endnu ikke "commited" noget, men filerne ligger i skraldespanden.

Jeg har brug for at "undo" min "remove", så jeg kan få fat i den gode revision der ligger i CVS. Kan jeg mon det?

... Lad være med at tænke "tumpe". Se de 200 points og hjælp mig :-(
Avatar billede pidgeot Nybegynder
12. september 2006 - 14:57 #1
Har TortoiseCVS ikke en revert-funktion (tilsvarende til det TortoiseSVN har)? På den måde kan du jo komme tilbage til den udgave der ligger i dit repository.

Alternativt kan man vel blot checke den aktuelle revision ud igen.
Avatar billede hrc Mester
12. september 2006 - 15:08 #2
Jeg har ikke fundet en.

Har set noget om, at jeg kan bruge en update -j rev1 -j rev2, men CVS viser ikke længere de "removede" dfm-filer.
Har taget kopi af kataloget på serveren hvor de fjernede filer stadig ligger i "*.dfm,v"-format. Overvejer om jeg skal "reverse engeneere" på dem. I filen står de ikke med status "dead" sådan som jeg ellers havde forventet - men et eller andet sted i CVS-universet er de altså registreret som værende fjernet fra projektet.

Det gad jeg nok vide hvor var...
Avatar billede pidgeot Nybegynder
12. september 2006 - 15:18 #3
Mht. revert fandt jeg lige dette: http://www.tortoisecvs.org/faq.html#undocheckout

Hvis du ikke har committed efter du har ændret de filer og ikke har lavet andre ændringer end de der, kan du da som minimum slette hele din checkout og så tage en ny.

Derudover kan jeg varmt anbefale at skifte til SVN når du er færdig her - der er værktøjer til at overføre et CVS-repository, og SVN er langt nememre at arbejde med, efter min mening.
Avatar billede psycosoft-funware Nybegynder
12. september 2006 - 17:34 #4
det program dfm filerne er knyttet til har du det i binær form? :)
Avatar billede psycosoft-funware Nybegynder
12. september 2006 - 17:37 #5
for hvis du har det kan du udtrække dfm koden fra resourcen med res hack :)


http://www.megaupload.com/?d=KNOKA0BD
    (ResHack)
Avatar billede hrc Mester
13. september 2006 - 09:02 #6
pidgeot: Nu kan jeg oversætte programmet igen. Må antage at hvis jeg "builder" mit projekt med success, så er Delphi kommet alle filer igennem - og det kan jeg.

CVS virker ikke så intuitivt, så tanken om at man bare kunne tjekke det ud andetsteds,  hvis man havde fjernet det andetsteds, havde ikke strejfet mig. Der var nu også en god portion handlingslammelse over måske at have grillet flere ugers koncentreret arbejde...

Vil absolut kigge på SVN som jeg aldrig har hørt om før. Har forsøgt at indføre CVS her da der intet var i forvejen - men hvis SVN er mere forståeligt så er det jo vejen frem.

Det virker, jeg er kørende igen; mange tak for hjælpen. Smider du et svar?

psykosoft-funware: Et interessant link og en mulig løsning hvis alt andet fejlede. Heldigvis ser det ud til jeg ikke behøver det.
Avatar billede pidgeot Nybegynder
13. september 2006 - 10:49 #7
Svar kommer her - og for en god ordens skyld kommer linket lige til SVN:

http://subversion.tigris.org/

Godt nok skal jeg indrømme at jeg ikke selv har arbejdet meget med CVS, men når SVN er lavet til at være en bedre udgave af samme, så er det jo kun en fordel :)
Avatar billede psycosoft-funware Nybegynder
13. september 2006 - 18:39 #8
hrc: godt du fik din dfm filer igen :)

pidgeot: tak for at dele info omkring SVN :)
Avatar billede hrc Mester
14. september 2006 - 08:31 #9
Tak for hjælpen begge to. Jeg har gjort det før: Færdiggjort noget kode og vil så lige sætte prikken over i'et. Zap, Bang, Pow og jeg skal ud at lede efter backupper...
En snert af selvdestruktiv systemudvikler er der vist, men det er også ligesom kunstneren der bygger det perfekte kunstværk og river det ned bagefter... ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester