Avatar billede kulip Nybegynder
12. september 2006 - 21:20 Der er 1 kommentar

Lan event.

Hej en mate og jeg, sidder og hat et lan i bagtankerne, vi har før prøvet nogle små lans osv, men denne gang vil vil gerne ramme de 150 deltagere. Vi vil derfor hører nogle at jer kloge hoveder herinde, hvad man skal have af "servere" til at styre netværk, og evt hvor man kan få fat i programmerne henne osv. Jeg ved at det kræver en firewall, nolge som ved hvordan man sætter sådan en op og hvordan osv?
Avatar billede zerocrash Nybegynder
14. september 2006 - 23:49 #1
Halløj - hvor har i tænkt jer at holde det.
Jeg er tidligere arrangør af LAN-party i Horsens med op til 300 gæster - og her har vi brugt udstyr for knap 85.000 kr.

Server-mæssigt har det stået på et par 3.0GHz P4 med 2,0GB RAM og 1GBit-lankort.
DNS har vi haft en hård linux-gut til at styre sammen med firewall - ftp/www og 3 spil-servere som hver havde mulighed for 50 slots. Og så selvfølgelig et par fede projektorer til opblæsning af diverse informationer på lærreder..
Derudover har vi haft truncket netværk så vi mellem vores backbone og switches har kørt med 400Mbit - og ellers 100Mbit netværk som normalt. Den eksterne linie var 34/34mbit fiber så der var rigelig kapacitet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester