Avatar billede pote Nybegynder
13. september 2006 - 12:03 Der er 3 kommentarer

Form med flere blokke/Watch mode. C5 ver 3.0/4.0

Jeg har en form med flere blokke. Alle blokke er med multiposter. Een af blokkene(sekvensnr 2) er med Blok mode:Watch. Den enkelte post i denne blok ikke kan indeholdes i een linie hvorfor de sidste felter af posten er placeret "i bunden af blokken". Problemet er, at når blokken er i watch-mode er det ikke muligt at "scrolle/bladre" ned gennem posterne -og derved bliver det ikke muligt at se inedholdet af de felter der er placeret "i bunden af blokken" for post 2 - n.
Blok med sekvensnr 1 er placeret i linie 1-4. Blok med sekvensnr 2-4 er placeret i linie 5-20. 
Er der et forslag til en løsning af problemet ?
Avatar billede mariaf Juniormester
13. september 2006 - 19:05 #1
Gør bredden på formen større.
Avatar billede Slettet bruger
13. september 2006 - 22:48 #2
Normalt kan man "bladre" i blokke med mode Watch - kan blokken have mode Skip?
- eller er der noget kode som ændre blokkens mode?
Avatar billede Slettet bruger
10. december 2006 - 23:02 #3
Et lille tip - eksporter formen ud og søg efter #Frm_MODE i den.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester