Avatar billede russe2215 Nybegynder
13. september 2006 - 17:04 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hvordan brænder jeg en AVI fil ud på dvd

Hej...

Jeg har en film som jeg har optaget og den har jeg lavet undertekster til.

Jeg kunne godt tænke mig at brænde min film med undertekster ud på DVD.

Film formaten er .Avi
Undertekst formaten er .srt

Kan det lade sig gøre at brænde min film ud med undertekster på så jeg kan se den i en dvd afspiller?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
13. september 2006 - 17:12 #1
Avatar billede old-faithful Praktikant
13. september 2006 - 17:12 #2
Du skal have fat i et såkaldt "DVD authoring" program.

Om hvordan man laver en DVD, læs f.eks:
  • http://www.videohelp.com/author

Mht. til programmer, prøv at kigge her:
  • http://www.videohelp.com/tools?s=35#35
  • http://www.videohelp.com/tools?s=2#2

Det kan godt lade sig gøre at brænde med undertekster, men det valgte program skal understøtte det.

// Old-Faithful™
Avatar billede norbert_ Nybegynder
13. september 2006 - 22:51 #3
Du kan sagtens brænde din avi-fil ud så du kan se den i en DVD-afspiller, dog kræver det, at din DVD-afspiller kan afspille divx/xvid. Så brænder du begge dine filer ud som almindelige filer, men husk at din film og undertekster skal hedde det samme, f.eks. olsen.avi og olsen.srt. Ellers får du ikke underteksterne til at virke. Men husk at du så ikke kan se den på alle DVD-afspillere, kun dem, der kan køre divx/xvid.
Avatar billede fuglen1 Novice
14. september 2006 - 11:07 #4
norbert:Som der står i spørgsmålet så skal filmen ud på dvd.

russe2215:
Der er flere muligheder
om underteksterne skal være faste dvs. de kan ikem fjernes eller de skal være løse og kan feks slås til/fra via en menu.

med faste undertekster kan du bruge Tmpgenc 4 xpress til det hele da den nye version
skulle lægge undertekster ind i biledet ifølge det jeg har læst.
Men har dog ikke arbejdet med det endnu.

Du kan så bruge Tmpgenc dvd authur eller dvdlabpro til at lave selve dvden med

Med løse undertekster
Bruger du stadig Tmpgenc 4xpress til at lave avi filen om til mpeg2 format og kan du bruge dvdlabpro til at lave dvden med.

Disse programmer jeg nævner dog ret dyre programmer
men der findes os allinone programmer
her skulle Convertxtodvd kunne gøre det.
Avatar billede norbert_ Nybegynder
14. september 2006 - 12:01 #5
Fuglen1: Du kan da godt brænde avi ud på DVD. Det har jeg da selv gjort, og den spiller fint på min divx/xvid-maskine.
Han skriver jo intet om, at den skal være i DVD-format. Men hvis det er det, så skal han følge dit svar. TMPGENC er nok et af de bedste programmer til at komprimere med udover cinema craft encoder, som er gudeprogrammet. Men så vidt jeg ved kan Nero også gøre det. Spørgsmålet er så om underteksterne kan komme med.
Avatar billede old-faithful Praktikant
16. november 2006 - 23:47 #6
Der sker vist ikke mere i denne tråd. Lukketid?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester