Avatar billede halvamatoer Nybegynder
18. september 2006 - 14:30 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

linke direkte til port 8080 via dns

har et stk w2003 AD miljø, hvor jeg etablerer en meget speciel (ej iis, apache mm) webserver til intern brug. Den pågældende server vil kommunikere på http://server:8080 (port 8080), det virker umiddelbart ikke til at jeg kan ændre dette. Da jeg gerne vil slippe for at brugerne skal skrive overstående linje - er det muligt at oprette en fortolkning (record) via dns der laver denne fortolkning.
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
18. september 2006 - 14:31 #1
således at man blot skriver server i explorer
Avatar billede leif Seniormester
18. september 2006 - 14:31 #2
Kan man ikke med DNS
Avatar billede coderdk Praktikant
18. september 2006 - 15:04 #3
Det lyder som en NAT- eller proxyopgave... Men hvis den er intern, hvorfor så ikke køre den på port 80?
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
18. september 2006 - 16:05 #4
ok det mente jeg hellere ikke, den er noget speciel software, hvor man umiddelbart ikke kan rette - men den ryger retur (spørgsmålet) til leverandør, som bliver bedt om at løse det.
tak for svar pointinteresserede kan smide svar.
Avatar billede coderdk Praktikant
18. september 2006 - 16:14 #5
I kan sætte Microsoft Proxy op til at svare på port 80 og sende videre til port 8080...
Avatar billede coderdk Praktikant
18. september 2006 - 16:14 #6
Spørg mig ikke hvordan, jeg ved det ikke - Jeg ved det kan lade sig gøre :) Ved dog ikke om den hedder Microsoft Proxy længere, eller om det er indbygget i IIS...
Avatar billede coderdk Praktikant
18. september 2006 - 16:15 #7
Den hedder vist ISA Server - Men den er vist dyr... Ellers kan Apache - Gratis! ;)
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
18. september 2006 - 16:58 #8
kan det klares via ISA? (mener vi har sådan en satan installeret) borset fra den burde hedde ISD (internet service and deceleration)
Avatar billede coderdk Praktikant
18. september 2006 - 17:31 #9
Jeg er ret sikker på at du kan det :) Prøv at kigge på www.isaserver.org
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
29. september 2006 - 17:59 #10
lukker - vores ISD tager kun mod extern handling - vi har bedt leverandør af applikation om at løse opgaven
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB