28. september 2006 - 09:25Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Mangler ; men hvor?
Jeg får en compilation error på nedenstående script i den første linie (som er taget direkte fra en tutorial på html.dk), hvor den beder om en semikolon i linien, men hvor skal det sidde?
If Request.Form("login") = "asp" AND Request.Form("pswrd") = "asp" Then
Session("editor") ="JA" Session.Timeout = 30 //Session har levetid på 30 minutter Response.Write("Du er logget ind som redaktør")
Jeg fik i hvert fald en anden fejl i stedet for det manglende semikolon. Nu siger den "new line in constant" på linien med de 30 minutter... Kan du forklare mig hvad replace-funktionen gør?
Hvis den beder om semikolon, er det nok serveren tror du skriver i jscript, prøv at indsætte dette som den første linie i scriptet <%@ Language="vbscript" %>
Det virkede, tak. Nu mangler jeg bare at finde ud af hvorfor den ikke vil registrere at man logger ind
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.