Avatar billede black-vise Nybegynder
30. september 2006 - 01:35 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Simpel index.html fil

Hejsa skal have lavet en index.html fil der åbner en anden index.html fil som ligger på samme domæne bare i en under mappe der hedder /album

Dvs. når folk kommer ind på siden åbnes index.html filen der ligger i /album
Avatar billede apo Praktikant
30. september 2006 - 02:21 #1
Hvorfor vil du have at dine brugere skal viderestilles fra én side til en anden?

Generelt bør man bruge redirects med omtanke, og kun hvis det er absolut nødvendigt. Men hvis du synes, at det er absolut nødvendigt, kan du indsætte denne mellem <head> og </head>:

<META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="3;URL=http://www.ditsite.dk/album/">

*** Du skal dog være opmærksom på, at ovenstående META-kode kan give dig problemer i forhold til Google ***

Nu fortæller du ikke om du har adgang til server-side scripting. Men en bedre løsning, som ikke vil give problemer i forhold til Google, vil være en 301-redirect (permanent sideflytning - en server-side løsning only).
Avatar billede coderdk Praktikant
30. september 2006 - 02:57 #2
Hvis du bruger apache, og kan bruge .htaccess-filer kan du i din .htaccess-fil i roden skrive:

Redirect 301 /index.html /album/index.html

Evt. fjerne "index.html" fra ovenstående...
Avatar billede apo Praktikant
30. september 2006 - 03:18 #3
Af hensyn til søgemaskineoptimering vil jeg foreslå, at man ikke angiver med 'index.html' da man kan risikere at få sløret en sides PageRank i Google.

/album/index.html og /album/ er to forskellige links, også selv om begge fører til samme side - Google vil i hvert fald betragte dem som to forskellige links til to forskellige sider.

Undgår man at angive 'index.html' i det her og lignende tilfælde, kan man på et senere tidspunkt skifte filtype uden at det får SEO-mæssige konsekvenser:

/album/index.html
/album/index.asp
/album/index.aspx
/album/index.php

/album/ kan i dette tilfælde erstatte alle ovenstående stiangivelser, og man kan 'bag ved' frit skifte mellem filtyperne, så længe der er tale om filtyper med HTML-output og så længe filen navngives som 'index.xxx' eller 'default.xxx'.

Fordelen er samtidig, at andre websites og websider, som linker til ens side, ikke skal ændre i linket hvis man skifter filtype.
Avatar billede apo Praktikant
30. september 2006 - 03:21 #4
... Sidstnævnte kan tage lang tid hvis der f.eks. er 100 forskellige websider på nettet, der linker til ens side, og hvis man skal have fat på samtlige webmastere for at få dem til at ændre f.eks. 'index.html' til 'index.php'
Avatar billede black-vise Nybegynder
30. september 2006 - 09:30 #5
altså det skal kun være en midlertig løsning det er fordi at jeg har siden www.bunny-ranch.dk og inden det fulde design kommer op vil jeg gerne bare have at når man går ind på siden, at den bare åbner www.bunny-ranch.dk/album/ så siden ikke er tom..
Avatar billede black-vise Nybegynder
30. september 2006 - 09:32 #6
Min fejl.. Ved ikke hvorfor jeg ikke tænkte mig om og bare smed /albums/ index fil ind som startside ... Sorry..
apo læg et svar så får du point, da du har brugt tid på at hjælpe mig..
Avatar billede apo Praktikant
30. september 2006 - 13:47 #7
Kommer her :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester