Avatar billede mik789 Nybegynder
17. maj 2001 - 15:41 Der er 4 kommentarer og
3 løsninger

Webcam chat indstillinger

Jeg har købt en Logitech QuickCam og installeret shareware versionen af ICUII v.4,??? Hvordan skal ICUII indstilles så man kan modtage beskeder fra andre? Det burde jo køre automatisk, men det gør det ikke for mig. Har måske noget at gøre med at jeg er på et LAN netværk.
Avatar billede disky Nybegynder
17. maj 2001 - 15:42 #1
ja eller din router blokerer, f.eks. nytter det ikke noget hvis din router ikke kan finde ud af h.232 (eller h.323 er ikke sikker) protokollen.

Den protokol virker nemlig ikke igennem en NAT.

Så hvis du har ADSL er chancen ret lille for at det virker.

Prøv istedet VoxPhone, det virker over NAT
Avatar billede wheio Nybegynder
17. maj 2001 - 15:48 #2
eller trueteh webcam du kan få på www.camarades.com
Avatar billede disky Nybegynder
17. maj 2001 - 15:54 #3
wheio: siten virker ikke
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
18. maj 2001 - 12:34 #4
TrueTech programmet ligger på www.truetech.com og streamet hostes hos www.camerades.com. Programmet virker perfekt såfremt der er åbnet for port 2047-2050 i routeren (hvis man har sådan en)
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
18. maj 2001 - 12:34 #5
port 80 kan muligvis osse bruges via routeren..
Avatar billede mik789 Nybegynder
18. maj 2001 - 13:18 #6
tak for råd, men det er blevet klart at jeg må ordne det her med vores netansvarlige for at finde ud af hvilke firewallindstillinger vi har. derefter skulle det kunne lade sig gøre, for ICQ (som ICUII til dels bygger på) giver faktisk detaljerede instruktioner på deres sider, se: http://www.icq.com/icqtour/firewall/index.html

Så jeg fordeler bare de 60 point på jer alle tre, OK?
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
18. maj 2001 - 13:27 #7
tak for points :)

www.fotx.net/kimrosgaard
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi har markedets bedste kurser i videoredigering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester