Avatar billede ellehammer Nybegynder
06. oktober 2006 - 15:13 Der er 14 kommentarer

Problemer med at starte

I går fjernede jeg nogle gamle programmer ved at bruge tilføj/fjern programmer fra kontrolpanelet.
Jeg tænkte det var på tide, at få ryddet lidt op på pc'en. Jeg fjernede nogle gamle spil og nogle få programmer, som jeg umiddelbart vidste hvad gjorde og ikke havde brug for.
Efter at have genstartet - da det var påkrævet - og startet op igen, fik jeg en meddelelse om, at jeg manglede noget driver eller hardware til min skærm.. VGA-something noget i den stil. Den bad mig on at installere det, så det prøvede jeg. Desværre kunne den ikke finde filen den skulle installere. Damn, så havde jeg nok kommet til at afinstallere noget jeg ikke burde have.. Okay, systemgendannelse til før jeg begyndte at fjerne programmer og så: gendannelse ->
genstart - begynder at loade windows - slukker (skærmen i hvert fald) - tænder op, men derefter samme historie igen. Computeren ville ikke starte, indtil jeg brugte fejlsikker tilstand.. Desuden ryger min forbindelse 2 min efter jeg har startet op!
Hjælp?
Avatar billede peet49 Nybegynder
06. oktober 2006 - 15:18 #1
Brug systemgendannelse til, at køre systemet tilbagem hvor det virkede.
Avatar billede ellehammer Nybegynder
06. oktober 2006 - 15:20 #2
Det virkede ikke nemlig.. Måske blev det lidt utydeligt. Efter at jeg at have fået fejlmeldingen om min skærm brugte jeg nemlig systemgendannelse til før jeg fjernede nogle programmer hvor det virkede fint.
Nu virker det bare slet ikke ..
Avatar billede peet49 Nybegynder
06. oktober 2006 - 15:23 #3
Så er det en repair af windows, du skal igang med.
Avatar billede ellehammer Nybegynder
06. oktober 2006 - 15:40 #4
Okay, kunne du uddube det lidt?..
Avatar billede Slettet bruger
06. oktober 2006 - 15:46 #5
Avatar billede ellehammer Nybegynder
06. oktober 2006 - 20:20 #6
Og I er mere eller mindre sikre på at jeg skal udføre en "Windows XP repair"?..
Vil bare lige vide om der er nogen måder jeg kan tjekke det på, før jeg giver mig i kast med det her ...
Avatar billede Slettet bruger
06. oktober 2006 - 20:35 #7
Repair er "Non destruktiv" og det er pt. nok det bedste bud
Avatar billede duff80 Nybegynder
07. oktober 2006 - 02:04 #8
Log på i fejlsikret tilstand.. Gå i enhedshåndtering og fjern skærm og skærmkort og genstart...
Avatar billede peet49 Nybegynder
07. oktober 2006 - 09:00 #9
duff80->>  Er software eller dele deraf fjernet, hjælper din løsning ikke.
Avatar billede ellehammer Nybegynder
07. oktober 2006 - 11:53 #10
Skal jeg prøve det duff80 sagde så?
Avatar billede peet49 Nybegynder
07. oktober 2006 - 12:11 #11
Det sker der ikke noget - virker det, er alt jo i bedste orden.
Avatar billede ellehammer Nybegynder
07. oktober 2006 - 16:45 #12
Ookay, nu kan den køre i normal tilstand igen.
Nu har jeg så startet op igen op fik to meddelser med det samme:
1. (fra)HYDRAVISION
ATIs skrivebordstyring bliver tømt fordi en ATI skræmdriver ikke kører i øjeblikket. Hvis du har administrator rettigheder kan du trykke "nulstil" for at vende tilbage til standard skærmindstillinger. Vælg "Annuler" for at lukke vinduet uden ændringer. For permanent at fjerne en installeret ATI skærmdriver, brug kontrolpanelets Tilføj/fjern programmer.
Anuller ----------- Nulstil

2. (fra/overskrift) Installation af Hardware
Softwaren, du installere til følgende hardware
RADEON 9200 SE
har ikke bestået testen til kontrol af kompatibiliteten med windows xp, der kræves, for at produktet kan bære windows logoet.
("url")"Fortæl mig, hvorfor denne test er vigtig".

Hvis du fortsætter installationen af softwaren, kan systememt blive eller ustabilt og vil muligvis ikke fungere korrekt lige efter installationen eller senere. Microsoft anbefaler kraftigt, at du afbryder instalationen nu og kontakter hardwareleverandøren for at få software der har bestået testen, der kræves, for at produktet kan bære windows-logoet.
Forsæt alligevel --------- Afbryd installationen

----

Desuden siger min computer at den har fundet en ny hardware "Radeon 9200 SE" nede til højre i værktøjspanelet.

Hvad nu?
Avatar billede Slettet bruger
07. oktober 2006 - 17:20 #13
Det er en standard meddelse - du bruger en driver der ikke passer til XP, men det plejer ikke at betyde noget bare det virker
Avatar billede ellehammer Nybegynder
08. oktober 2006 - 20:00 #14
Nå.. jeg installerede driveren som sagt og den "genstartede" (Slukkede og startede) med det samme efter installtionen og erstatninger af nogle filer den spurgte om jeg ville erstatte. Efter at have startet op har jeg altså bare fået de præcis to samme meddelser.. Igen beder den mig om at installere min skærm bla bla bla.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester