Avatar billede elin55 Juniormester
10. oktober 2006 - 23:05 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Pc'en kommer ikke igang.

Under arbejde på husets ene komputer lukkede denne pludselig ned. At dømme efter lyden fra den søgte den at genstarte, men det lykkedes ikke.

Efter at have afbrudt for maskinen prøvede vi at starte den, men den går istå på et meget tidligt stade, det røde lys for harddisk lyser, men hverken skærm, tastatur, mus eller eksternt lydkort bliver aktiveret.

Håber, nogen har et forslag til, hvordan problemet kan løses.

Elin.
Avatar billede durany Nybegynder
10. oktober 2006 - 23:09 #1
det kan skyldes mange tinge, laver den beeplyde eller ?
Avatar billede elin55 Juniormester
10. oktober 2006 - 23:14 #2
Ingen lyde, blæseren kører, hvilket den altid har gjort under opstart.
Avatar billede combo Nybegynder
11. oktober 2006 - 12:22 #3
Computeren har en alvorlig fejl( defekt cpu eller psu, eller harddisk, osv.)Med mindre du kender en som har et godt kendskab til computere og mulighed for at skifte defekte dele ud vil jeg anbefale at du sender den til reperation. Hvis computeren er under 2 år gammel benyt dig af din reklemationsret.
Avatar billede elin55 Juniormester
12. oktober 2006 - 22:34 #4
Maskinen er nu indleveret til sælger, der efter at have prøvet skift af strømforsyning, ram, blæser, frakobling af drev uden stop for fejlen har videresendt den til ACER, som har stået for produktet.

Jeg lukker for spørgsmålet og lader de ansvarlige arbejde - under garantien.

Men alligevel tak for meningstilkendegivelser.

Elin.
Avatar billede elin55 Juniormester
12. oktober 2006 - 22:41 #5
xxx
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester