Avatar billede vac Nybegynder
16. oktober 2006 - 20:33 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

grafik virker ikke, agp slået fra

Hejsa
Min computer vil ikke vise noget billede når jeg har sat min skærm til grafikkort dvs. vga port er ligesom slået fra.
min onboard grafikkort er vist også slået fra, og nu har jeg sættet en ny PCI grafikkort men det er det samme, det hjælper heller ikke noget, hvad kan der være galt, lampen på skærmen lyser orange når jeg sætter den til en af de port, men når jeg tager den fra så lyser den grønt.

jeg har været udsat for det her før og dengang løste jeg det ved at sætte en pci grafikkort men denne her gang virker det heller ikke.
Avatar billede niels_hansen Praktikant
16. oktober 2006 - 20:40 #1
starter den overhoved op ?
Avatar billede vac Nybegynder
16. oktober 2006 - 20:51 #2
ja det gører den alt normalt, men den viser slet ikke noget på skærmen, heller ikke når den booter og når jeg sætter skærmen til en anden comp. så virker den fint så det er ikke skærmen, og jeg kan så heller ikke komme i bios for den viser på ingen tidspunkt noget på skærmen, og det er både på onboard og vga og den ny pci grafikkort
Avatar billede niels_hansen Praktikant
16. oktober 2006 - 20:56 #3
ok, komemr den ikke med nogen bib ved opstart ?
Avatar billede vac Nybegynder
16. oktober 2006 - 20:57 #4
nej det gører den ikke, kun normal lyd fra kølere og dvd drev, ingen bip lyd
Avatar billede vac Nybegynder
16. oktober 2006 - 21:01 #5
er der en måde at man kan slå vga fra så jeg kan komme ind med onboard grafikkort,
Avatar billede Slettet bruger
16. oktober 2006 - 21:06 #6
S`rry for spam - "niels_hansen" se min profil, dit navn er igen nævnt - det rager ikke mig, men det føles rimeligt at co-admin eller ledelsen får en sidste advarsel
Avatar billede vac Nybegynder
16. oktober 2006 - 21:12 #7
er der ikke nogen der kan hjælpe migggg
Avatar billede niels_hansen Praktikant
16. oktober 2006 - 21:14 #8
anmelder det igen igen helgec (vil anbefale du oså selv anmelder det)
Avatar billede snowball Novice
16. oktober 2006 - 22:22 #9
helgec / niels_hansen: Jeg har fjernet den pågældende karma og selvfølgelig også deaktiveret brugeren. IDG er desuden blevet informeret!

Snowball / CoAdmin
Avatar billede vac Nybegynder
15. august 2009 - 13:57 #10
A
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester