Hvilken lcd-skærm til DVD-afspiller (uden tuner eller pc)
Hej,Jeg vil gerne kunne se dvd-film på en fladskærm uden at få et tv i huset og uden at lægge beslag på en computer eller få computer-støj. Spørgsmålet er aktuelt på grund af de nye licens-regler. Vi har ikke og ønske ikke noget fjernsyn og har heller ingen computer i privat regi - men lejer dvd-film hos lovefilm.dk og i den lokale kiosk.
Har købt flg. Peekton dvd-afspiller
http://www.pixmania.com/dk/dk/226306/art/peekton/dvd-divx-afspiller-pk6006.html
som har både vga-udgang og HDMI (den billigste og næsten eneste dvd-afspiller på dvdpriser.dk med disse udgange).
Hvilken skærm UDEN tuner skal jeg have fat i, for at få den til at vise dvd-billederne i optimal kvalitet via HDMI>DVI?
Har selv startet eksperimenter ved at prøve at forbinde den med min kontorskærm, en Dell Dell 2407 med flg. resultat:
- Hul igennem via video/phono-forbindelsen, men opløsningen ser dårlig ud.
- Ingen forbindelse via VGA (skærmen siger at dvd-afspilleren ikke leverer det ønskede signal på 1920X1200 60 Hz)
- Forbindelse via HDMI>DVI men alle farver vises i negativ via (har købt et HDMI>DVI-kabel). Teknisk support hos Peekton har aldrig før hørt om negativ-fænomenet men gætter at det har at gøre med at afspilleren leverer signalet i 50 Hz og at dette ikke kan modtages/vises korrekt af Dell-skærmen (hvilket ser ud til at passe når jeg kigger på Dells specifikationer, men jeg har ikke rigtigt forstand på den slags).
Jeg er villig til at droppe Peekton-afspilleren, hvis det ikke er den rigtige løsning (jeg har stadig lidt tid til at returnere den). Så hvis nogen kender til en anden løsning på en ikke for dyr dvd-afspiller plus fladskærm i 17-22" størrelse vil det også kunne løse mit problem.
Har selv tjekket hos KiSS (fordi jeg har lagt mærke til at de har været i front teknologisk) og den eneste model de har med HDMI har også indbygget tuner, og det er jeg som sagt ikke interesseret i.
Jeg har ikke brug for en optager og er villig til at bruge op til 3-4000 kr på løsningen. Hvis det ikke kan gøres til den pris, så er det vel smartere at finde en brugt bærbar og få den til at trække en ekstern skærm.
Bjørn