Avatar billede boomshanka Nybegynder
22. oktober 2006 - 01:54 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

USB headset med Creative X-FI virker ikke

Hej eksperter,

Jeg sidder med et splinternyt Creative X-FI og et Abeier 5.1 USB headset. Problemet er bare, at mikrofonen virker men hørebøfferne gør ikke - ikke før windows automatisk installerer drivere til headsettet. Efter det er sket er jeg tvunget til (som sound playback i kontrolpanelet) enten at vælge headsettet eller mit X-fi kort.

Hvordan kan det være mit X-fi kort ikke kan finde ud af at bruge headsettet som output? Der sidder jo ikke nogen USB-indgang på lydkortet eller det medfølgende frontpanel - virker den fede lyd så kun hvis man har 5.1 eller 7.1 højttalere?
Avatar billede milter Ekspert
22. oktober 2006 - 02:18 #1
Hvis du vil have dit headset til at starte som "default" lyd, så prøv det her:

Kontrolpanel > Lyde og lydenheder > Lydenheder > I "Afspilning af lyd" og "Indspilning af lyd" vælger du dit headset som "Standardenhed" > Sæt checkmærke i "Brug kun standardenheder" > Anvend > OK > Genstart.

Hvis du så senere vil bruge højttalere til afspilning af lyd, skal du nok ind og ændre det i "Afspilning af lyd".
Avatar billede boomshanka Nybegynder
22. oktober 2006 - 20:12 #2
Okay, jeg tror ikke jeg fik mit spørgsmål formuleret godt nok... :-)

Hvis jeg starter maskinen op med mine skod-gamle højttalere, så kan jeg godt få lyden til at virke med X-fi i "Afspilning af lyd", "Indspilning af lyd" og "MIDI Music Playback". Det er selvfølgelig ikke den bedste lyd, men det er forståelig nok.

Hvis jeg starter maskinen op med headset og samme instillinger som ovenfor, så kommer lyden ikke ud gennem headsettet. Mikrofonen virker fint, men det er som om X-fi kortet ikke kan finde ud af at sende lyden ud gennem headsettet (måske fordi det er et USB-headset?). Hvis jeg så ændre indstillingerne for "Afspilning af lyd" og "Indspilning af lyd" til headsettet, så virker lyden fint i headsettet.

Hele essensen er, at headsettet understøtter 5.1 lyd som er langt bedre end de højttalere jeg har nu, så det er jeg naturligvis interesseret i at bruge.
Avatar billede Henry Novice
22. oktober 2006 - 21:53 #3
Et USB headset er et selvstændigt lydkort !, så du skal vælge det som primær lydkort
Avatar billede milter Ekspert
23. oktober 2006 - 16:04 #4
Mener du, at du ikke får surround-lyd ud af dem, hvis du vælger dit headset i "Afspilning af lyd", eller ærgrer du dig bare over, at du ikke kan bruge dit X-FI som afspiller?
Avatar billede boomshanka Nybegynder
24. oktober 2006 - 00:57 #5
Jeg tvivler på det er 5.1 surround sound jeg får ud, for jeg kan ikke høre væsentlig forskel fra mit tidligere SoundBlaster 16 PCI kort. Men betyder det at mit USB-headset er fuldstændig værdiløst når det bruges sammen med et SoundBlaster X-fi kort? Er man tvunget til at bruge højttalere (eller et headset med tilsvarende stik) for at kunne udnytte lydkortet fuldt ud, eller misforstår jeg noget her?
Avatar billede Henry Novice
24. oktober 2006 - 17:05 #6
Ja, når du bruger et USB Headset, skal der ikke noget andet til.

Så du skal have nogle hørebøffer med et jack stik der sidder direkte i lydkortet, hvis du vil bruge dit fine lydkort.
Avatar billede boomshanka Nybegynder
31. oktober 2006 - 16:56 #7
Hm...findes der en adapter man kan købe?
Avatar billede Henry Novice
31. oktober 2006 - 18:26 #8
Nej, man kan ikke omforme USB til Jack-stik
Avatar billede milter Ekspert
31. oktober 2006 - 19:26 #9
Jeg kender ikke dit headset, eller hvordan det virker, men hvis det er solgt som et 5.1 surround headset med USB tilslutning, så burde du også kunne få en eller anden form for fornemmelse af surroundlyd, når du bruger det. Det kræver sikkert, at du installerer et program til formålet, og det program må du have fået sammen med headsettet.

Er du sikker på, du har læst brugsanvisningen rigtigt igennem og indstillet alt, som foreslås?
Avatar billede boomshanka Nybegynder
22. november 2006 - 11:00 #10
ah, nu fik jeg det til at virke. Fjernede driverne og installerede dem fra den medfølgende CD, og nu er lyden markant bedre.

Tak for hjælpen til alle. Hvis du smider et svar milter så er points dine
Avatar billede milter Ekspert
22. november 2006 - 13:26 #11
Kommer her med tak :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester