Avatar billede downloading Nybegynder
24. oktober 2006 - 15:48 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Gennem ip på hver billede visning

Hej.

jeg vil høre.. Hvis jeg nu fx beslutter mig for at ligge et billede fra eksperten ind på min side.. Er der så en måde hvorpå de kan gemme de ip adresser som går ind på min side, og derved får hentet billedet fra eksperten?
Avatar billede downloading Nybegynder
24. oktober 2006 - 15:49 #1
Shit jeg har været stiv med den overskrift.. "Gemme ip på hver billede visning" :)
Avatar billede venturer Nybegynder
24. oktober 2006 - 15:52 #2
Hvis du på din side har et billede i stil med <IMG SCR=http://www.eksperten.dk/billede.jpg> vil alle der besøger din side lave en session til eksperten.dk for at hente billedet, og det vil dermed være potentielt muligt at deres IP bliver logget ved Eksperten.
Avatar billede jakoba Nybegynder
24. oktober 2006 - 16:16 #3
Det er IKKE pænt at lave et link som <IMG SCR=http://www.eksperten.dk/billede.jpg>
Generelt betegnes det som at 'stjæle båndbredde' da folk dermed belaster eksperten.dk's server og connection hver gang de kikker på din webside.
Læg billedet over på din egen server (efter at have fået lov til at tage det).

Hvis dine side genereres med et serverside sprog som PHP. ASP eller JSP er det ret simpelt at registrere IP hvergang siden hentes.

Nogen webhoteller vil også automatisk generere en statistik for dig, Men hvilke informationer og features du får med er meget forskelligt fra webhotel til webhotel. Hvis det er den slags statistik du vil have mere info ud af kommet du til at fortælle hvor din webside er hosted. Der er ingen generelle regler man kan regne med.

mvh JakobA
Avatar billede downloading Nybegynder
26. oktober 2006 - 10:13 #4
Det er mit banner firma som mine brugere henter banneret fra.. de viser mig en statestik over hvor mange gange de forskellige bannere er blevet vist på min side.. Så var det bare jeg ville vide om de kan gemme ip adresserne som har hentet billederne??
Avatar billede jakoba Nybegynder
27. oktober 2006 - 08:22 #5
Så er det venturer der forstod dig ret. Og gav det korrekte svar, at ja det kan de ved at logge referer-headeren hvergang det billede bliver hentet fra deres server.
Avatar billede downloading Nybegynder
29. oktober 2006 - 13:42 #6
ok.. Mange tak :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Netcompany A/S

Managing Architect

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

KMD A/S

Projektleder