Avatar billede Slettet bruger
04. november 2006 - 11:29 Der er 2 kommentarer

Cd-brænderen virker ikke, men derimod virker Cd-afspilleren.

Hej.

Jeg sidder med en IBM ThinkPad hvor at min Cd-brænder ikke virker. Jeg har prøvet at få en ny brænder i den, men den virker heller ikke. Det sjove er at min Cd-afspiller (som er samme disk) virker!?

Derfor tænkte jeg om der er nogen som kan hjælpe med at få min brænder til at virke. Måske skyldes noget med brænder-driveren, men jeg kan ikke finde en nyopdateret driver den på nogen sider. Nogen som kan hjælpe?

Mit dvd/cd-rom-drev hedder: HL-DT-ST RW/DVD GCC-4244N

Fejlmeddelelsen der kommer når jeg forsøger at brænde er:

"Guiden Cd-skriving kunne ikke fuldføres.

Der opstod en fejl under skrivningen. Cd'en du forsøgte at skrive til er muligvis ikke længere brugbar.

Hvad vil du fortage dig:
...blah blah blah....

Cd-softwaren er udviklet under licens fra Roxio, Inc.

Tryk udfør for at afslutte guiden"

På forhånd tak.
Sicma :)
Avatar billede Slettet bruger
04. november 2006 - 17:07 #1
Har du forsøgt med et rigtigt brænderprogram f.eks CDburnerXP http://www.cdburnerxp.se/
Avatar billede Slettet bruger
04. november 2006 - 18:18 #2
Nej, men det vil jeg helst undgå.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester