Avatar billede Slettet bruger
06. november 2006 - 14:45 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

flash til php

goddag

jeg vil lave en form i flash hvor man kan tilmelde sig mit nyhedsbrev.

min flash-kode ser ud så ledes

var my_lv:LoadVars = new LoadVars();
tilmeld_btn.onRelease = function() {

    my_lv.email = email_txt.text;
    my_lv.onLoad = function(succes:Boolean) {
        if (succes) {
            error_txt.text = this.error;
        }
    };
    my_lv.sendAndLoad("subscribe.php", my_lv, "POST");
};

filen "subscribe.php" er testet og virker efter hensigten

på forhånd tak
Avatar billede mat Nybegynder
06. november 2006 - 15:37 #1
Hvad er problemet?
Avatar billede Slettet bruger
06. november 2006 - 17:05 #2
Ja, det må du/i undskylde :)
Problemet er at det ikke virker :)
når man indtaster sin email adresse i email_txt skal den jo gerne putte det ind i min mysql database, men det virker af en eller anden årsag ikke, som jeg har beskrevet, er min php fil testet, og den virker efter hensigten, men af en eller anden årsag, sker der ikke noget når man indtaster i flash filmen, så der er en eller anden form for konflikt :(
Per
Avatar billede mat Nybegynder
06. november 2006 - 17:55 #3
Ved du med sikkerhed at du fanger variablen fra flash rigtigt? Prøv at sætte en else på din succes betingelse og tjek om du overhovedet når php filen. Hedder dit tekstfelt det rigtige?

(for bare at nævne et par debugging ideer)

mvh mat
Avatar billede Slettet bruger
07. november 2006 - 23:05 #4
Hej Mat
Har fundet ud af det, det var min flash film der konfliktede, af en eller anden årsag, kunne det ikke lade sig gøre fordi mit nyhedsbrev var en ekstern swf fil, som blev hentet ind i min main movie, men har nu lavet det hele i 1 swf fil, og nu virker det som det skal.
Men tak for din hjælp
Avatar billede Slettet bruger
19. marts 2007 - 19:55 #5
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester