10. november 2006 - 08:25Der er
27 kommentarer og 1 løsning
Laptop k¸b (igen)
Hej E's
jeg står og skal til at k¸be en ny laptop men er ¿rligt talt ikke s¿rligt opdateret på markedet og priserne så jeg håber i vil hj¿lpe med et par gode bud på en "workstation-like "laptop. Skal ikke agere server eller sidde i netv¿rt. og skal i ¸vrigt ikke noget fancy stuff.
formål: prim¿rt til grafisk arbejde (flash photoshop, illustrator, mv) skal erstatte min station¿re (dual alting maskine) når jeg er ude af huset.
VIGTIGT: kraftig grafisk maskine gerne st¸rre sk¿rm (min 14"+) - god farve gengivelse. - maximal RAM (absolut min 1024) og Seri¸st grafikkort????
MINDRE VIGTIGT: Spil, lyd.
IKKE VIGTIGT (= ligemeget) - V¿gt, udseende, navn, bluetooth, br¿nder, TV out. funky lås eller log in funktioner og den slags pjat.
kiggede på "Alienware" som ser h¿ftigt ud (selv om de er for grimme, ikke at det dog ar betydning) men sagen er at jeg kun er i DK 2 dage så det skal v¿re noget som er lagervare eller kan bestilles et par dage i forvejen)
prisleje mellem optil ca. 15DKK (meget gerne under :-)) Og forresten IKKE MAC (om jeg så fik den kastet i nakken :-)) og IKKE Toshiba eller lign. brands med besv¿rlig bios.
Godt nok en 14", så i visse design tilfælge med PS osv kan være for lille. Men kvalitet ud i fingerspidserne
http://zepto.dk/Shop/Notebook.aspx?notebookid=130 Denne er henvendt til multimedie folket, og vil kunne afvikle det du stiller den. Dens "bror" 6615WD er mere henvendt til gamer folket, selvom denne afvikler alle spil i samme kvalitet. Skærmopløsningen er det hovedsagelige forskel på de to modeller.
jeg takker for indput, selvom det ville v¿re rart hvis folk gad L¯SE hele sp¸rgsmålet inden der svares 8-)
Er der nogen der har holdninger til "Alienware" (set i lyset af at jeg er ligeglad med bla. v¿gt og udseende)
Vil helt klart tage et kig på Zepto 2425 , HP9420 får man hvad man skal for pengene ved HP'en (har gode erfaringer med compaq min dengang monster laptop på 500Mhz fra 99 k¸rer stadig bedre end nogle af de Acer og Toshiba 1.3Ghz+ jeg har haft efterf¸lgende :-)
"jeg takker for indput, selvom det ville v¿re rart hvis folk gad L¯SE hele sp¸rgsmålet inden der svares 8-)"
Hvad mener du jeg ikke læser? --------
Alienware er ikke ret velkendt i DK, og har ikke personlig erfaring med disse. Deres produktr er som sådan ganske fine, og har læst flere gode anmeldelser af dem. Men du skriver spil og lyd er mindre vigtigt, og hvorfor så gå efter en spille maskine.
Er der hardcore 3D rendering du skal arbejde i, så er det jo CAD kort du skal kigge efter.
loppehund--> "... l¿se hele sp¸rgsmålet.." gik på at der i poster ligges v¿gt på bla mobilitet, selvom jeg skrev at v¿gt er "ikke vigtigt" og der foreslås en MAC selvom jeg skriver at jeg ikke r¸rer det om jeg så fik den i nakken" :-)
Det skal nu ikke misforstås somom jeg ikke v¿rds¿tter input og råd, det g¸r jeg helt bestemt!!! - og endnu mere nu da jeg skal bestille den på tirsdag til afhentning på fredag (6 dage) så jeg SKAL virkeligt have bestemt mig for noget i en fart. (fik mulighed for at komme til Dk f¸r tid)
Jeg har kigget på HP'en og jeg må indr¸mme at den ser fin ud og jeg vil l¿se videre på den. en af de mest positive ting lige umidelbat at den kan tage på til 4gb ram (det er nice)
Jeg vil have en simpel maskine med maximale hestekr¿fter (og helst en 14+ sk¿rm) og med minimalt af funktioner (som bluetooth, wifi, finger touch login, dvd(/dvd br¿nder osv osv.) -- så vis du har andre gode bud modtages de m e g e t gerne :-)
...forsat, jeg laver lidt 3d, men renderer på mine station¿re så det kan h¸jst blive til lidt modelering, men igen det er sekund¿rt, det prim¿re er CS2 pakken og ex macromedia produkter (flash, dreamweaver osv..) (ofte 6-7 prog. samtidigt) jeg laver en del til tryk og arbejder ofte med fx photoshopfiler over 1Gb ad gangen (pr side) og det er oftest her mine tidligere maskiner kommer til kort :-/
ok det lader til jeg havner på 9420'eren der er vist bred enighed om at den virker:-)
et par udenlandske fora anbefalede at k¸re en anden processor end den der kommer med i DK pakken: T2500 og anbefalede t7200 eller t7400 ganske sort snak for mig, har det noget på sig?
og lig venligst svar loppehund :-) og tak for hj¿lpen og tiden.
T2500 er Duo core processor, men har "kun" 2MB L2 Cache. T7400 og T7200 har begge 4MB L2 Cache. Dette kan i dit tilfælde være ganske godt, hvis du arbejder med flytning af store filer, encoding, decoding mm.
Men sørg for at tage 2GB RAM fordelt på 2x1024 GB Grafik tunge applikationer vil elske mange RAM. Hop IKKE på tilbudet om 800MHz RAM og en lovet forbedring på 15 %. DET holder ikke en skid. De eneste 800MHz RAM giver, er bedre timmings = waste på en laptop.
Bare spørg!
Samler ikke på de point, og er her kun for at hjælpe.
cool, det med flytning er ikke noget stor issuse, det fungerer fint nok på mine gamle maskiner som sikkert kun kan yde halvdelen (eller mindre) end en "2Mb L2 Cashe" og en/-decoding er ikke noget jeg g¸r så meget i. Så hvis det prim¿rt er 'der man m¿rker forskel så kan jeg sagtens leve med den noget billigere T2500 proc. - Hvilke andre områder har det (m¿rkbar) betydning?
Det med RAM er hvad jeg havde t¿nkt mig (altså 2x1024) det er det samme jeg g¸r på min station¿re :-)
Jeg har kigget efter "sk¿rm tests" på den, men kan ikke rigtigt finde noget fornuftigt (fx en bencmark mod ligenende maskiner) men der skrives oftest kun "has very clear screen" / har l¿kker krystalklar skr¿m" og det siger jo ikke meget. jeg kan heller ikke se noget om kalibrerings/justerings muligheder på sk¿rmen (det er ret vigtigt at begge mine sk¿rme er så t¿t på identiske mht farvegengivelse og det kr¿ver nok lidt justering/kalibrering).
Hvad angår crystal clear, så er det en glas skærm. Denne er for mange alfa og omega, men igen også til irritation hos andre. Denne form for skærme kan have tendens til at give reflektioner, som kan være irriterende med baggrundslys.
de skriver: RAM: 1 GB (installeret) / 4 GB (maks.) - DDR II SDRAM - 667 MHz ( 1 x 1 GB )
Og jeg tror jeg skal have en mere i med det samme, men er det de 1400.- v¿rd ?
en anden detalje jeg fik ¸je på er HD : 120 GB - Serial ATA-150 - 5400 rpm (er det ikke langsomt i forhold til andre, ja du må undskylde det muligvis tumpede sp¸rgsmål, jeg ved meget lidt om hardware ;-)
1. de skriver: RAM: 1 GB (installeret) / 4 GB (maks.) - DDR II SDRAM - 667 MHz ( 1 x 1 GB )
Og jeg tror jeg skal have en mere i med det samme, men er det de 1400.- v¿rd ?
Svar. JA, mange RAM er altid vigtigt, og især når du vil bruge den som du vil. Et stort hurtigt RAM lager er high priority i laptops man har krav til!.
Hvad angår montering af RAM, så tager de fleste salgssteder omkring 1.000 ALENE FOR AT SÆTTE DEM I! Beklager caps, men vil kraftigt råde dig til selv at monterer dem :D
2. en anden detalje jeg fik ¸je på er HD : 120 GB - Serial ATA-150 - 5400 rpm (er det ikke langsomt i forhold til andre, ja du må undskylde det muligvis tumpede sp¸rgsmål, jeg ved meget lidt om hardware ;-)
Svar. Hvis du tænker på 5400 vs 7200rpm, så¨vil jeg ikke spilde dette en tanke. Med 7200 rpm opnår du lidt bedre opstarttid, samt lidt hurtigere overførsel af store filer, men intet du vil få glæde af i det daglige. Hertil kommer, at en disk med 7200rpm larmer mere end counterpart med 5400rpm. Strømforbruget er også højere på den med 7200 - dog ikke markant.
PS. Der findes ikke dumme spørgsmål, men der findes dumme svar...hehe
ja maskinen ser l¿kker ud men er komplet ubrugelig! :-(buhu) den kr¿ver online forbindelse for at OS kan installeres og det kommer dem ikke (det har ikke v¿ret meningen den nogensidne skulle online (i så fald vi jeg da gerne selv bestemme hvornår og hvordan)
jeg tror sgu aldrig jeg har f¸lt mig mere bondefanget i hele mit liv havde det ikke v¿ret fordi jeg er 7000kmv¿k fra butikken havde jeg stået der nu og banket s¿lgerens skal i disken.
PIS!
i og med comutersalg (uduelige fåghoveder)ikke responderer på emails, hvad ville du g¸re ? - skrive til forbrugerstyrrelsen eller sende lortet retur.
når jeg betaler for en Windows XP pro så forventer jeg sgu da også at få en CD så jeg kan styre processen(erne) selv, og hvem i alverden siger at en computer n¸dvendigvis skal v¿re online for at fungere, Jesus fucking Christ on a popcycle stick!!!!
Selvfølgelig skulle du ha´en CD med med OS, men mange forhandlere gør netop som dit problem udmunder i.
Computersalg er et "lorte" firma, og undre mig ikke dit problem er kommet. Send dem produktet tilbage, og køb en magen til hos laptop4u.dk De har sagerne iorden!
Grunden til det kræver produktet er online, er nok for at få en registrering på OS er legalt. Prøv evt om det løser probemet
jep, er du stadig ikke interesseret i point? (smid svar)
har forøvrigt flashet biosen (ikke selv dog) og lavet en clean install uden alt det faste HP/MS shit og maskinen kører forygende, tak for anbefalingen maskinen passer mig rigtigt godt .-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.