Avatar billede palito Nybegynder
11. november 2006 - 17:26 Der er 4 kommentarer

Problem til naturfaglig opgave

Denne tekst er skrevet til en naturfaglig opgave. Nu vil jeg blot høre hvordan jeg regner massefylden ud, så jeg får resultatet i g/cm³. Desuden vil jeg høre om teksten overhovedet er korrekt, for jeg er blevet lidt i tvivl. Jeg vil skyde på, at jeg skal regne massefylden ud således: 200*1000/150.
Men det giver et resultat, som jeg er ret sikker på er helt hen i vejret, så derfor vil jeg skyde på, at jeg blot skal fjerne "*1000", men så kan jeg ikke se logikken, da de 200 jo er angivet i kilo.

--------------

$massen = 200
$rumfanget = 150

"Hvis der antages, at et legeme med rumfanget $rumfanget cm³ vejer omkring $massen kilo, og dette bliver sunket ned på bunden af en sø af en ukendelig størrelse. Så vil denne sten fortrænge de $massen kilo. Derfor har genstanden en kraft, der trækker ned med $massen kilo og en kraft der trækker op med $rumfanget kilo.
Hvis vi efterfølgende forsøger at løfte genstanden op af vandet, føles det som om, at denne kun vejer $massen-$rumfanget kilo."

--------------
Håber det er overskueligt ;)
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
11. november 2006 - 17:43 #1
200 kg pr 150 cm3 er det ikke 1,3 ton pr liter. kan det passe
Avatar billede palito Nybegynder
11. november 2006 - 17:50 #2
Kan du give nogle tal der bedre kan passe - og vil være bedre til at beskrive det?
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
11. november 2006 - 19:12 #3
350-400g ville passe fint - sten har en massefylde på omkring 2½
sænket ned på bunden af en sø af ukendt størrelse
hold enhederne på samme niveau (liter til kilo eller milliliter til gram)
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
11. november 2006 - 19:13 #4
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester