21. november 1999 - 12:01Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Hvordan opretter jeg rullepanel i Excell?
Jeg ønsker at oprette to rullepaneler på startsiden til et større lønregnskab. Det ene skal indeholde årets tolv måneder, og når der klikkes på en af månederne, skal månedsarket indeholde den valgte måneds dage og datoer. Det andet rullepanel skal indeholde eksempelvis ti år (1998-2008. Hvis jeg f.eks. indstiller rullepanelerne til november 2002 skal siderne efter startsiden være nye sider i pågældende lønregnskab, som så er for november 2002. Hvordan gør jeg det? Skridt for skridt om muligt. Tak. stig-b
Tak for dit svar. Ja, det er det, jeg gerne vil. Jeg kalder den første side en startside, hvor der står nogle informationr til brugeren. Og på denne startside findes så disse to rullepaneler, hvor brugeren kan gå ind på en bestemt måned i et bestemt år og føre regnskab for den pågældende måned. Glæder mig til at høre fra dig. stig-b
Ups! Betaling faldet forud. Nåmen jeg hører jo nok fra dig alligevel. Du har i hvert fald helt ret i dit spørgsmål. Bladrende rullepaneler er lige hvad jeg har brug for. Og så sidder jeg ellers her og river bladene af min blomst: "Svarer...svarer ikke... svarer... svarer ikke..." osv.
Hej Stig! Jeg har undersøgt her og der, og jeg er altså bange for at det ikke rigtig kan lade sig gøre - så vidt jeg kan se kan rullepaneler kun bruges inden for et regneark hvis der er mere end der er plads til på skærmen. Du må altså nok bruge fanebladene og så nøjes med interne rullepaneler. Beklager.
Hej Ivmadsen, tak endnu en gang. Det kan lade sig gøre. Her på min maskine har jeg et lignende program liggende, som har et sådant rullepanel. Det består af en startside med to rullepaneler. Det ene rullepanel indeholder måneder og det andet indeholder år. Hvis jeg sætter rullepanelet på eksempelvis november 2002, så ændres programmet til den pågældende måned det pågældende år, hvor oplysningerne så kan føres ind. Der kommer ikke flere end de fem faneblade, som programmet består af, men tilsyneladende foregår der en programering, sådan at programmet rettes til, så jeg er fri for at skulle copy/paste tonsvis af sider. Jeg har kigget i det, men kan ikke gennemskue koderne. Dog ser det ud til at Visual Basics er involveret. Jeg kan bare ikke finde en logisk opbygning. Hvad gør vi iøvrigt med de 120 point som jeg er kommet til at give dig (det er første gang jeg er på disse sider, og kom til at sende dig et svar istedet for en komentar). Glæder mig til at høre fra dig igen. Stig
Ja, hvis du har det, så må det jo kunne lade sig gøre! Jeg kan bare ikke finde noget, der bare minder om det; men hvis du skulle finde en løsning, så må du da gerne indvie mig! Pointsene skal du ikke spekulere på, du har nemlig givet dem til dig selv ved at acceptere dit eget svar - jeg har kun givet kommentarer, så jeg kan slet ikke få dem. Du har dem altså selv. Men jeg vil da foreslå dig at lave et nyt spørgsmål - der er større chance for at nogen ser det, hvis det står under åbne spørgsmål, og ved at acceptere dit eget svar har du lukket dette! Held og lykke! Jeg skal nok vende tilbage hvis jeg skulle finde ud af noget.
Hej Iv. Tak for indvielserne til systemet med points. Jeg har allerede stillet spørgsmålet i VB-gruppen, og vil stille den i åbne spørgsmål også. Finder jeg ud af det, kommer det også til dig. Tak igen :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.